Kursy firm high-tech systematycznie rosną

Wojciech Dembiński
16-02-2001, 00:00

Kursy firm high-tech systematycznie rosną

Na amerykańskim rynku spółek zaawansowanej technologii środa była udanym dniem dla graczy, ponieważ kursy wzrosły średnio o 2,62 proc. Dobry nastrój związany był z publikacją zadowalających wyników finansowych amerykańskiej firmy Applied Materials, potentata w produkcji mikroprocesorów. Na Wall Street doszło z kolei do zniżki indeksu o 0,99 proc., co według obserwatorów miało związek z wtorkowym wystąpieniem Alana Greenspana w Senacie USA. Wypowiedź prezesa Fed, który stwierdził, że amerykańskiej gospodarce nie grozi recesja i w drugiej połowie roku powinno dojść do ożywienia gospodarczego, rozczarowała inwestorów i spowodowała wyprzedaż akcji blue chipów.

Czwartkowe sesje na giełdach Starego Kontynentu rozpoczęły się zwyżkami indeksów, wywołanymi powrotem inwestorów do spółek technologicznych po wzroście na Nasdaq dzień wcześniej. W pierwszej kolejności zwyżkowały akcje technologicznych blue chipów — Nokii, Alcatela, Philipsa, Marconiego. Dobra passa na rynku nie trwała jednak długo. Przed południem zaczęły zniżkować akcje koncernów energetycznych, co miało związek ze spadkiem cen ropy naftowej na świecie. Indeks Eurotop 300 stracił połowę wcześniejszych zysków od początku dnia i pokazywał wzrost o 0,2 proc.

Przed początkiem czwartkowych notowań w USA, raporty kwartalne opublikowały dwie firmy z sektora high-tech. Ciena Corp., producent urządzeń telekomunikacyjnych, podała wyniki lepsze od prognozowanych i zapowiedziała dalszą poprawę zysków. Z kolei Global Crossing, producent sieci światłowodowych, poinformował o stratach, które okazały się niższe niż spodziewali się analitycy. Zgodnie z przypuszczeniami komentatorów, komunikaty spółek uspokoiły nieco graczy, zaniepokojonych pogarszającymi się wynikami przedsiębiorstw, i początek handlu przyniósł zwyżki indeksów. Na otwarciu Nasdaq wzrósł o 1,9 proc., Dow Jones z kolei zwiększył wartość o 0,22 proc. Po niecałych dwóch godzinach od rozpoczęcia notowań indeks Nasdaq pokazywał zwyżkę o 3,1 proc., a DJ — o 1,03 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Kursy firm high-tech systematycznie rosną