Kursy jak poligon

Dorota Czerwińska
opublikowano: 26-01-2007, 00:00

Ponad sześćset tysięcy złotych są warte szkolenia, jakie przeszli pracownicy firmy Masterlink Express. Dofinansowane były z pieniędzy unijnych.

Szkolenia Dzięki Unii można taniej uczyć pracowników

Ponad sześćset tysięcy złotych są warte szkolenia, jakie przeszli pracownicy firmy Masterlink Express. Dofinansowane były z pieniędzy unijnych.

— Był to cykl treningów, w sumie 1500 dni szkoleniowych, które nazwaliśmy Akademią Umiejętności. Bez tych dotacji nie byłoby nas na nie stać — mówi Edyta Górecka, dyrektor personalny, członek zarządu Masterlink Express.

Akademia Umiejętności to szkolenia z komunikacji, budowania zespołów, podsumowujący je poligon menedżerski, czyli zarządzanie ludźmi w pigułce, oraz coaching.

— Zakres tematyczny tych kursów nie jest przypadkowy. Od pięciu lat nasza firma intensywnie się rozwija. Przybywa pracowników, zmienia się struktura organizacyjna i wewnętrzne procedury. Czas więc na wzmocnienie u menedżerów kompetencji miękkich —twierdzi dyrektor personalna.

Koniec z intuicją

Damian Jarosz, kierownik operacyjny ds.projektów, w ramach akademii brał udział w szkoleniu z budowania zespołu oraz z coachingu.

— Dopasowano nas w grupy nie tylko ze względu na temat treningów, ale także poziom w strukturze firmy. Szkoliłem się z innymi kierownikami operacyjnymi, key account menedżerami z działu sprzedaży i kierownikiem działu obsługi klienta — opowiada Damian Jarosz.

Przyznaje, że przed szkoleniami reagował na zachowania podwładnych intuicyjnie.

— Ćwiczyliśmy na konkretnych przykładach, jak rozmawiać z ludźmi w różnych sytuacjach, udzielać informacji zwrotnych. Myślę, że od tej pory dużo zmieniłem w kontaktach z moimi podwładnymi — dodaje Damian Jarosz.

Mirella Krebs, szefowa bydgoskiego oddziału firmy, mówi z kolei, że przeszła przez prawdziwy poligon menedżerski.

— Taką nazwę miało jedno ze szkoleń. Oddaje ona to, jak zdobywaliśmy nowe umiejętności. Aby je utrwalić, odgrywaliśmy dziesiątki scenek rodzajowych. Wcześniej nie byłam najlepsza w konstruktywnej krytyce. Nie zdawałam sobie też sprawy z siły pochwał — opowiada Mirella Krebs.

Średni staż pracy kierowników oddziałów Masterlink Express to sześć lat, choć niektórzy mają nawet 10-letnie doświadczenie.

— Ci ludzie rozwijali się wraz z firmą, ale nie mogą bazować tylko na doświadczeniu, muszą rozwijać umiejętności zarządzania — mówi Edyta Górecka.

Masterlink mocno stawia na dobre relacje między ludźmi i dobrą atmosferę.

— Szczególnie zależało nam na doskonaleniu udzielania informacji zwrotnych, by umieć rozmawiać z pracownikami o sprawach wymagających poprawy, oraz komunikacji, by przepływ informacji między działami i oddziałami był lepszy — wyjaśnia Edyta Górecka.

Tylko dla nas

Dla szefów Masterlinka ważne było, by program szostał uszyty na miarę potrzeb pracowników. Dlatego wraz z firmą szkoleniową Integra, a później także z Profesją, stworzyli akademię.

— Wybór firm szkoleniowych nie był trudny. Współpracujemy z nimi od lat. Znają nasze realia, wiedzą, gdzie jesteśmy jako zespół i co chcemy osiągnąć. My zaś znamy i doceniamy ich metody szkoleń oparte na konkretnych przypadkach i nauce poprzez doświadczenie — wyjaśnia dyrektor personalna.

W ramach Akademii Umiejętności przeszkolono także pracowników niższego szczebla.

— Szkolenia te przeszło 150 specjalistów. To oni mają być ambasadorami tych zasad w zespołach — tłumaczy Edyta Górecka.

Jacek Ochijewicz, kierownik działu operacji międzynarodowych Materlink, uważa, że szkolenia były też znakomitym forum wymiany informacji i okazją do integracji zespołu.

— 50 oddziałów w całym kraju sprawia, że na co dzień trudno dotrzeć do każdego kierownika czy pracownika oddziału, aby przedyskutować pomysły czy podzielić się spostrzeżeniami — zaznacza menedżer.

Przygotowanie projektu szkoleniowego, który dofinansowuje Unia, to jednak spory wysiłek.

— Potrzebna jest ogromna dokumentacja przed każdym szkoleniem i po jego zakończeniu dla każdego uczestnika. To ogromna biurokracja. Ale naprawdę warto — podkreśla Edyta Górecka.

Gdzie szukać szkoleń i studiów podyplomowych dofinansowywanych przez EFS?

Każdy zainteresowany dokształceniem się może znaleźć szkolenie dla siebie pod adresem: www.inwestycjawkadry.pl. Natomiast informacje o studiach podyplomowych znajdują się na stronie: www.edp.org.pl.

Część studiów dofinansowanych przez EFS organizuje konsorcjum składające się z 15 uczelni wyższych, Stowarzyszenia Edukacji dla Przedsiębiorczości oraz firmy doradczo-konsultingowej Eficom. W skład grupy uczelni wchodzą: Akademia Ekonomiczna w Katowicach, Krakowska Szkoła Wyższa im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Małopolska Szkoła Ekonomiczna w Tarnowie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. prof. Tarnowskiego w Tarnobrzegu, Politechnika Gdańska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Szczeciński, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, Wyższa Szkoła Administracji i Zarządzania w Przemyślu, Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów w Katowicach, Wyższa Szkoła Handlu w Radomiu, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego w Warszawie, Wyższa Szkoła Zarządzania w Rzeszowie oraz Wyższa Szkoła Zarządzania i Marketingu w Sosnowcu.

3 pytania do...

Angelika Zaborowska: Efektywniej zarządzam moim zespołem

1Czy wasza firma szkoli ludzi dzięki unijnym dotacjom?

Nasz bank uzyskał na szkolenia ponad 2 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego. Przeznaczyliśmy je m.in. na szkolenia z obsługi klienta, zarządzania sprzedażą, motywowania pracowników i zagadnień prawnych związanych z działalnością bankową.

2A pani sama brała udział w takich szkoleniach?

Uczestniczyłam w organizowanym przez Schenk Institute w ramach projektu „Nowe szanse dla Partnerów – kompleksowe szkolenia dla bankowców" oraz szkoleniu „Motywowanie". Prowadzący umiejętnie dostosowywali program do indywidualnych oczekiwań uczestników, wzbogacając je analizą przypadków i ćwiczeniami praktycznymi.

3Efekty przekładają się na pani codzienną pracę?

Poznałam sposoby niematerialnego motywowania oraz konstruktywnej krytyki. Uzyskałam też szereg praktycznych wskazówek, które na pewno wpłynęły na moją efektywność zarządzania zespołem.

Angelika Zaborowska wicedyrektor Departamentu Kredytów Dominet Bank SA

Dotowane kierunki studiów podyplomowych:

rachunkowość i finanse

zarządzanie

zasoby ludzkie

marketing, komunikacja, media

informatyka

przedsiębiorstwo na jednolitym rynku europejskim

przemysł i produkcja

handel, usługi, logistyka

prawo, podatki, ubezpieczenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane