Kuszą niższe podatki

Wiktor Szczepaniak
02-01-2007, 00:00

Ci, którzy dopiero teraz inwestują w Rumunii i Bułgarii, są spóźnieni. Ale mimo to nie powinni z tych rynków rezygnować.

„Puls Biznesu”: Czy opłaca się inwestować w Bułgarii i Rumunii?

Krzysztof Pawiński, prezes Maspeksu, producent soków: Nie możemy narzekać, skoro udało nam się w ciągu zaledwie kilku lat zdobyć silną pozycję w kilku segmentach rynku spożywczego w Rumunii i Bułgarii.

Chyba jednak nie było łatwo? Jakie są największe bariery rozwoju działalności na tych rynkach?

Dały się nam we znaki przede wszystkim taryfy i procedury celne. Produkcja była bowiem oparta w znacznym stopniu na imporcie zaopatrzeniowym. Na szczęście te bariery znikną wraz z wejściem tych krajów do UE. Poza tym nasze problemy nie różniły się znacząco od tych, z jakimi spotykamy się na rynku polskim. Wbrew panującym opiniom, procedury związane z działalnością gospodarczą są w Rumunii i Bułgarii zbliżone do naszych. Obowiązują tam jednak niższe stawki podatku dochodowego (odpowiednio 16 proc. i 15 proc.).

Jakie rady dałby pan polskim firmom przymierzającym się do wejścia na te rynki?

Firmom, które dopiero teraz się na to zdecydują, będzie na pewno trudniej niż tym, które weszły przed laty. Dlatego radzę wszystkim dobre rozpoznanie tych rynków przed decyzją o inwestycjach. Trzeba pamiętać, że panują tam nieco inne zwyczaje, gusty i mentalność, do których trzeba się dopasować. Na przykład kultowy w Polsce napój jabłkowo-miętowy na tamtych rynkach nie jest akceptowany.

Mimo to chyba jednak w dalszym ciągu warto stawiać na Rumunię i Bułgarię…

Warto. Po wejściu do Unii Europejskiej kraje te czeka faza przyspieszonego rozwoju, wzrostu dochodów ludności i konsumpcji. Poza tym klimat inwestycyjny jest tam bardzo dobry, m.in. dla polskich firm, które w tych krajach mają bardzo dobry wizerunek. Ponadto tamtejsze, lokalne samorządy starają się ściągnąć do siebie jak najwięcej inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kuszą niższe podatki