Kwadratura koła realna

opublikowano: 17-10-2019, 22:00

Greckiej szkole pitagorejskiej cała starożytność zeszła na usiłowaniu wpisania koła w kwadrat (lub odwrotnie) o równych polach, ale niemożliwości takiej konstrukcji matematycy dowiedli dopiero w wieku XIX.

Procedura brexitu trwa ciut krócej, od referendum z 23 czerwca 2016 r. ledwie upłynęły trzy lata, jednak rozwiązanie sytuacji Irlandii Północnej stało się problemem na miarę pitagorejską. Z jednej strony bowiem zapisy unijno-brytyjskiej umowy rozwodowej, którą za powód do chwały uznawała premier Theresa May, faktycznie mogły prowadzić do stopniowego odpadania drugiego członu z nazwy Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Z drugiej natomiast — odtworzenie twardej lądowej granicy wewnątrz wyspy Irlandia groziło roznieceniem nowej wojny, powrotem terroryzmu IRA etc.

Granica
wewnątrzirlandzka obecnie przypomina granicę między stanami w USA – i niech tak
zostanie.
Zobacz więcej

Granica wewnątrzirlandzka obecnie przypomina granicę między stanami w USA – i niech tak zostanie. Richard Pohle-New Licensing-forum

Dlatego wieść, że tuż przed szczytem Rady Europejskiej negocjatorzy brexitu osiągnęli graniczne porozumienie, była znakomita. Jego warunki są bardzo skomplikowane. Irlandia Północna będzie nadal podlegała ograniczonemu zestawowi unijnych regulacji, głównie dotyczących dóbr, pozostając w granicach brytyjskiego terytorium celnego, ale zarazem stanowiąc punkt wejścia na jednolity rynek UE. Kompromis reguluje również okres przejściowy, ale tylko do końca siedmiolatki finansowej 2014-20, z ewentualnym przedłużeniem.

Po zatwierdzeniu porozumienia przez prezydentów/premierów 27 państw piłka znalazła się na boisku brytyjskim. Premier Boris Johnson daje głowę, że ratyfikację poprawionej umowy rozwodowej w Izbie Gmin przeforsuje, i to za pierwszym podejściem. Jak pamiętamy, Theresa May ze swoją wersją trzy razy odbiła się od ściany… Jeśli premierowi się uda, to tytułowa abstrakcyjna konstrukcja się zmaterializuje — bo na razie ma status tylko realnej.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy