Kwaśne miny plantatorów

Producenci malin i truskawek nie powinni narzekać. O ból głowy przyprawiają czarne porzeczki i wiśnie.

Wraz z tzw. sezonem ogórkowym rozpoczynają się protesty producentów owoców. Pierwsi w ten etap wchodzą producenci porzeczek. W tym roku z dużym wyprzedzeniem informowali o drastycznie niskich plonach (o 40 proc. mniejszych niż przed rokiem) i oczekiwaniu w związku z tym wyższej ceny w zakładach przetwórczych. Bez sukcesu.

ODWRÓCENIE PROPORCJI: W połowie 2013 r. ponad 70 proc. firm było co 
      najmniej w dobrej kondycji finansowej. W czerwcu 2016 r. ponad 70 proc. 
      jest co najwyżej w słabej kondycji — mówi Tomasz Starzyk z Bisnode, 
      firmy zajmującej się informacją gospodarczą. [FOT. WM]
Zobacz więcej

ODWRÓCENIE PROPORCJI: W połowie 2013 r. ponad 70 proc. firm było co najmniej w dobrej kondycji finansowej. W czerwcu 2016 r. ponad 70 proc. jest co najwyżej w słabej kondycji — mówi Tomasz Starzyk z Bisnode, firmy zajmującej się informacją gospodarczą. [FOT. WM]

— Cały sezon, trzeci rok z rzędu, był nieopłacalny dla producentów. Przed sezonem przetwórcy ostrzegali, że jest dużo zapasów mrożonek i koncentratów z czarnej porzeczki. Ceny zaczęły się od bardzo niskiego poziomu, zbliżonego do ubiegłorocznego, ale później odbiły i osiągnęły w niektórych zakładach ponad 1 zł [za porzeczki do mrożenia — red.]. W ostatnim tygodniu skupu obniżyły się jednak istotnie, bo o 30-40 proc. — mówi Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas. Według plantatorów, minimalna cena hamująca regres produkcji to 2 zł za kilogram. Sezon zakończył się więc, już tradycyjnie, zapowiedzią skurczenia się plantacji w kolejnych latach i deficytu surowca, co ma skłonić przetwórców do zbudowaniadługoterminowych relacji z plantatorami. Teraz protesty zaczynają producenci wiśni, ale wiele wskazuje na to, że nie będą ostatni. Głos w sprawie zabrał m.in. Związek Sadowników RP (ZSRP). „Proponowane ceny oraz prognozy na kolejne gatunki są kpiną w stosunku do kosztów produkcji. Z dnia na dzień ceny spadają, co niestety powoduje, iż nie gwarantują one nawet pokrycia kosztów produkcji i zbioru owoców z drzew” — napisał ZSRP w oświadczeniu. Związek podaje przykład huśtawki na rynku wiśni przemysłowych i spadku cen w ciągu tygodnia z 1,7 do 1,1 zł za kg (do mrożenia) i z 1 do 0,7 zł za kg (na koncentrat) przy cenie produkcji przekraczającej2 zł. Producenci obawiają się też ponoć, że w przyszłym tygodniu przetwórnie w ogóle przestaną skupować wiśnie. Te problemy ma rozwiązać obowiązkowa kontraktacja, która ma zostać wprowadzona w kolejnym sezonie. W tegorocznym jednak nie wszyscy producenci mają powody do narzekania. Jak informuje Mariusz Dziwulski, w przypadku truskawek od początku do końca sezonu cena się podwoiła do ponad 4 zł za kg (na mrożenie). Stawki nie były rekordowe, ale wystarczające. — Kolejny dobry rok odnotowali też producenci malin — ze stawkami znacznie wyższymi w stosunku do średniej z ostatnich trzech lat — dodaje analityk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kwaśne miny plantatorów