KWB Konin: 160 mln zł na wyrobisko

Marek Loos
04-07-2001, 00:00

KWB Konin: 160 mln zł na wyrobisko Drzewce

Kopalnia Węgla Brunatnego Konin w Kleczewie rozpoczęła budowę nowego wyrobiska Drzewce na potrzeby wydobycia węgla brunatnego. Koszt inwestycji wyniesie ponad 160 mln zł. Eksploatacja węgla brunatnego w Drzewcach rozpocznie się w 2005 r.

Za 160 mln zł Kopalnia Węgla Brunatnego Konin zamierza wybudować na terenie gmin Kemsk i Osiek Mały wyrobisko Drzewce o powierzchni 1,2 tys. ha. Inwestycja jest elementem planu wydobycia węgla brunatnego przez KWBK, sięgającego 2040 r.

Odkrywka, której uruchomienie zaplanowano na 2005 r., ma zastąpić wydobycie węgla w wyrobisku o nazwie Pątnów, którego eksploatacja zakończy się na przełomie lipca i sierpnia 2001 r. Inwestycja będzie finansowana ze środków własnych kopalni oraz z planowanego kredytu inwestycyjnego.

— Jedynym odbiorcą naszego węgla jest Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. W celu pokrycia zapotrzebowania na węgiel brunatny tych elektrowni do 2040 r. konieczne będzie wybudowanie do 2020 r. 5 nowych odkrywek. Oprócz odkrywki Drzewce powstaną Tomisławice, Mąkoszyn-Grochowiska i Piaski. Ich średni czas eksploatacji będzie wynosił 20 lat — mówi Stanisław Jarecki, członek zarządu, dyrektor ds. rozwoju i inwestycji KWB Konin.

Dodaje, że sam proces przygotowywania złoża do wydobycia od momentu wykonania jego lokalizacji do rozpoczęcia eksploatacji trwa 10-12 lat.

Kilka miesięcy temu rozpoczęły się wstępne prace przygotowujące plac budowy wyrobiska Drzewce.

Pierwsze prace

— Dotychczas na terenie przyszłej odkrywki powstał plac montażowy wraz z drogą dojazdową przeznaczoną do przenoszenia maszyn, których pierwsze elementy są obecnie transportowane z likwidowanej odkrywki Jóźwin. Trzeba również wybudować kilkukilometrowej długości linię energetyczną, trasę kolejową do wywożenia węgla z odkrywki, sieć kanałów odprowadzających wody z wyrobiska. Po wykonaniu tych prac może się rozpocząć zdejmowanie nadkładu. Powinno to nastąpić w 2003 lub 2004 r. — informuje Stanisław Jarecki.

Dodaje, że w celu udostępnienia złoża kopalnia nie planuje budowy trwałego zwałowiska na zewnątrz wyrobiska.

— Wydobyty nadkład odłożymy na tzw. przedpolu eksploatacyjnym, a po wydobyciu węgla planujemy przemieszczenie nadkładu do wyeksploatowanego wyrobiska — wyjaśnia Stanisław Jarecki.

Dotarcie do złóż węgla w Drzewcach wymaga zdjęcia 182,5 mln m sześc. nadkładu. Zasobność złoża wynosi 32,7 mln t. Wydobycie węgla brunatnego ma w Drzewcach trwać do 2021 r. Roczne wydobycie planowane jest na poziomie 2 mln t.

Własnymi siłami

KWBK nie przewiduje zakupu nowych maszyn. Najważniejsze urządzenia (koparki wielonaczyniowe, zwałowarka i załadownia) zostaną przetransportowane z istniejących i likwidowanych odkrywek Pątnów, Jóźwin i Lubstów.

Około 80 proc. prac wykonawczych wszystkich wyrobisk KWBK realizuje Zakład Robót Górniczych, który należy do kopalni. Reszta prac, np. wykonanie rozdzielni prądu średniego i wysokiego napięcia urządzeń sterowania elektrycznego lub wykonanie dróg, jest zlecana innym firmom w formie przetargów.

KWB Konin od początku swojego funkcjonowania ma charakter wieloodkrywkowy. Obecnie trwa budowa dwóch odkrywek Jóźwin II B, w których zdejmowanie nadkładu rozpoczęto w 2000 r., a wydobycie węgla planuje się na 2003 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Loos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KWB Konin: 160 mln zł na wyrobisko