Kwity od fiskusa dzielą przedsiębiorców

opublikowano: 20-09-2017, 22:00

Biznes różni się w ocenie korzyści wynikających z zaświadczeń o sytuacji podatkowej kontrahentów.

Rzadko się zdarza, aby największe organizacje przedsiębiorców nie mówiły jednym głosem w przypadku bardzo ważnych dla firm regulacji prawnych. Taka sytuacja dotyczy przyjętego przez Radę Ministrów projektu Ministerstwa Finansów (MF) przyznającego firmom prawo do otrzymywania od organów skarbowych zaświadczeń o tym, czy ich aktualni kontrahenci rzetelnie rozliczają się z podatków.

Przemysław Pruszyński, ekspert podatkowy Konfederacji Lewiatan twierdzi, że przekazywanie przez fiskusa firmom informacji podatkowych dotyczących ich kontrahentów może wyrządzić wielu przedsiębiorcom poważne szkody.
Zobacz więcej

Nic dobrego

Przemysław Pruszyński, ekspert podatkowy Konfederacji Lewiatan twierdzi, że przekazywanie przez fiskusa firmom informacji podatkowych dotyczących ich kontrahentów może wyrządzić wielu przedsiębiorcom poważne szkody. ARC

Rząd uważa, że taka wiedza pozwoli uniknąć problemów wynikających z transakcji dokonanych z nieuczciwymi kontrahentami,co zwiększy bezpieczeństwo przedsiębiorców i całego obrotu gospodarczego. Aż tak entuzjastyczni w ocenach projektu nie są przedstawiciele organizacji biznesowych. Konfederacja Lewiatan jest wręcz przeciwna takiej regulacji, natomiast Business Centre Club (BCC) uważa, że firmy na tym zyskają. Pracodawcy RP natomiast wstępnie popierają projekt.

Za duże ryzyko

— Naszym zdaniem, pomysł MF przyniesie przedsiębiorcom więcej szkód niż pożytku. Łatwo można sobie wyobrazić, że zainteresowany poznaniem sytuacji podatkowej swojego partnera handlowego przedsiębiorca uzyska dane niepełne lub nieaktualne, które postawią kontrahenta w niekorzystnym świetle. W rozliczeniachpodatkowych są przecież różnice między okresami, więc po jakimś czasie dane mogą się zmienić na korzyść kontrahenta. Zanim jednak negatywne informacje zostaną skorygowane, postawią partnera w złym świetle, co może skutkować zerwaniem współpracy — mówi Przemysław Pruszyński, ekspert prawny Konfederacji Lewiatan. Jego zdaniem, pomysł resortu finansów to zbyt duże ryzyko dla firm.

— Z powodu nieprecyzyjnych informacji, które mogą się znaleźć w zaświadczeniu,po rynku może rozejść się fama, że dana firma była nierzetelnym podatnikiem. To może ją nawet zniszczyć, bo straci dobre imię i wiarygodność. Efektem może być utrata finansowania bankowego i klientów, czyli śmierć firmy. Uważamy, że pomysł MF może być bardzo groźny dla wielu przedsiębiorców. To organy skarbowe powinny oceniać rzetelność podatkową firm, a nie przedsiębiorcy siebie nawzajem. To nic dobrego nie przyniesie — uważa Przemysław Pruszyński.

Michał Borowski, ekspert podatkowy BCC, projekt MF ocenia pozytywnie.

— Propozycja rządu jest kierunkowo słuszna. Zaświadczenie o tym, czy partner biznesowy rozlicza się rzetelnie z podatków czy nie, jest bardzo cenną informacją. Pod warunkiem oczywiście, że zawiera prawdziwe i aktualne informacje — mówi Michał Borowski. Jego zdaniem, projekt powinien być ważnym elementem przygotowywanego przez MF tzw. kodeksu należytej staranności w VAT (katalog działań, których wykonanie zabezpieczy firmę przed problemami z fiskusem).

— Uzyskanie takiego zaświadczenia o kontrahencie powinno być uznane za dołożenie należytej staranności w jego weryfikacji. Jeszcze większy komfort dawałaby płynąca z niego wiedza, że kontrahent był przez fiskusa kontrolowany, a wyniki kontroli potwierdzają jego rzetelność — uważa Michał Borowski.

Czas pokaże

Mariusz Korzeb, ekspert podatkowy Pracodawców RP, woli poczekać z kategoryczną oceną. — Warto wprowadzić regulację, która ułatwi firmom weryfikację kontrahentów. Rząd powinien jednak na bieżąco monitorować i sprawdzać, jak ona działa w praktyce — gdy będą problemy, to ją wycofać, a gdy się sprawdzi, to nawet rozszerzyć o zaświadczenia o potencjalnych kontrahentach — uważa Mariusz Korzeb. Wniosek o zaświadczenie od fiskusa ma kosztować tylko 17 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu