Łabędy i Saint-Gobain wydadzą 308 mln zł

opublikowano: 24-03-2014, 00:00

Katowicka strefa ekonomiczna urośnie do 2,1 tys. ha, a inwestycje przekroczą 2 mld zł. Rozbudują się dwie huty: metalu i szkła

Jest gotowy projekt zmian granic Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Przewiduje powiększenie jej obszaru do 2,1 tys. ha o 116,5 ha, m.in. w Gliwicach, Tychach, Bytomiu, Piekarach Śląskich, Dąbrowie Górniczej i Częstochowie. Projekt jest w konsultacjach międzyresortowych, potem trafi pod obrady rządu. O dwóch projektach planowanych w KSSE już wiadomo. Rozbudowę planują Huta Łabędy w Gliwicach i Saint-Gobain Glass w Dąbrowie Górniczej.

Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, liczy, że rząd zatwierdzi zmianę granic do końca kwietnia. [FOT. ARC]
Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, liczy, że rząd zatwierdzi zmianę granic do końca kwietnia. [FOT. ARC]
None
None

Rury i nabrzeże

Huta Łabędy chce zainwestować 120 mln zł. Będzie pierwszą spółką z grupy Węglokoks, która wejdzie do specjalnej strefy ekonomicznej. Zamierza rozbudować i zmodernizować wydział gięciarni i strzemion obudów górniczych, wybudować wydział produkcji rur przewodowych i zrewitalizować własne nabrzeże przy Kanale Gliwickim, by wykorzystać go do transportu materiałów i wyrobów. Dzięki inwestycji powstanie co najmniej 30 miejsc pracy, spółka obiecuje także utrzymanie 179 etatów. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca czerwca 2015 r.

Bardzo płaskie szkło

Druga huta — Saint-Gobain Glass — myśli o rozbudowie i modernizacji linii produkcyjnej, która pozwoli na produkcję szkła o grubości 1,4 mm. Zamierza wybudować komin, piec szklarski, rozbudować halę pieca i przebudować halę. Obiecuje co najmniej 30 nowych miejsc pracy, utrzymanie 404 oraz 188 mln zł inwestycji.

Projekt chce sfinalizować do końca 2018 r. Jeśli spółka nie będzie mogła skorzystać ze zwolnień podatkowych w specjalnej strefie ekonomicznej, zainwestuje w zakładzie w Calarasi w Rumunii. Jeśli projekt w Polsce się powiedzie, będzie to już czwarte zezwolenie koncernu w katowickiej SSE. Ostatnie spółka dostała w lipcu 2013 r., ale było zdecydowanie mniejsze — na unowocześnienie zakładu szkła płaskiego obiecała wydać 10 mln zł.

Efekty włączenia pozostałych terenów w województwie śląskim można tylko szacować na podstawie dotychczasowych wyników katowickiej strefy. Według MG, jej poszerzenie ma zaowocować 5,2 tys. miejsc pracy i 2 mld zł inwestycji (nie licząc Huty Łabędy i Saint-Gobain).

Biją własny rekord

— Jeśli poszerzenie strefy przebiegnie gładko, do końca czerwca wydamy zezwolenia dla Huty Łabędy i Saint-Gobain Glass — zapowiada Piotr Wojaczek, prezes KSSE. Na początku roku zapowiadał, że w pierwszym półroczu firmy obiecają więcej niż przez cały 2013 r. (1,5 mld zł). — Podtrzymuję te zapowiedzi. Wydaliśmy trzy zezwolenia, do końca kwietnia wydamy pięć, w toku są kolejne przetargi — mówi Piotr Wojaczek. W lutym General Motors poinformował, że zainwestuje w fabrykę silników w Tychach 250 mln EUR (1,04 mld zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane