Laboratoria dla nowych technologii

Barbara Warpechowska
opublikowano: 26-04-2018, 22:00

Niewiele ponad 30 proc. firm bada swoje produkty przed wprowadzeniem na rynek, a jedynie 4 proc. postępuje tak z każdym wyrobem.

Na konferencji ECO-ON w Gdańsku 25 kwietnia 2018 r. zaprezentowano przykłady wykorzystania laboratoriów do rozwiązywania problemów w produkcji, dystrybucji, zużyciu energii i paliw oraz w budownictwie energooszczędnym.

Innowacje i badania są niezbędne, gdyż bez nich nie będziemy mieli ekoefektywnych technologii — stwierdzili uczestnicy konferencji ECO-ON w Gdańsku, zorganizowanej przez Pomorska Specjalną Strefę Ekonomiczną i Agencję Rozwoju Przemysłu.
Zobacz więcej

WARUNEK:

Innowacje i badania są niezbędne, gdyż bez nich nie będziemy mieli ekoefektywnych technologii — stwierdzili uczestnicy konferencji ECO-ON w Gdańsku, zorganizowanej przez Pomorska Specjalną Strefę Ekonomiczną i Agencję Rozwoju Przemysłu. Fot. ARC

— Badania, które można wykonać w naszych laboratoriach, odpowiadają na potrzeby rynku, a firmom pozwalają budować pozycję konkurencyjną — podkreśla Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, organizator konferencji w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Laboratorium Inteligentnej Energetyki LAB-6, którego operatorem jest Politechnika Gdańska, jest jednym z sześciu laboratoriów Malanote należących do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To zaplecze badawczo-rozwojowe stwarza doskonałe warunki do stymulowania rozwoju nowych technologii w elektrotechnice i energetyce. LAB-6 prowadzi badania kompatybilności elektromagnetycznej, stanu elektrycznych instalacji przemysłowych, efektywności energetycznej i rozproszonych źródeł energii. Prowadzone są też badania dotyczące małej energetyki wiatrowej (LAB-1), dynamiki mikroturbin i minisiłowni kogeneracyjnych (LAB-2), kolektorów słonecznych, pomp ciepła i hybrydowych układów grzewczych (LAB-3), czystego spalania, wytwarzania i oczyszczania biopaliw energii alternatywnych i pomiaru czystości spalin (LAB-4), a także z zakresu energooszczędnego budownictwa (LAB-5).

— Głównym zadaniem laboratorium i prowadzonych w nim badań jest sprawdzenie, czy innowacyjne technologicznie rozwiązania i usługi, proponowane przez przedsiębiorców skupionych w ramach powiązania kooperacyjnego Malanote, są zgodne ze standardami bezpieczeństwa i mogą być wprowadzone do sprzedaży na rynku polskim i Unii Europejskiej — mówi dr Mirosław Włas z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej, który jest operatorem LAB-6.

Jak wynika ze statystyk, tylko 36 proc. firm bada swoje produkty, 32 proc. korzysta z laboratoriów tylko wtedy, gdy musi. Zaledwie 4 proc. sprawdza każdy swój produkt. Jedną z nich jest poznański Spirvent, producent technologii umożliwiających przetwarzanie i zarządzanie energią z OZE. Wytwarza m.in. falowniki do instalacji fotowoltaicznych.

W Laboratorium Inteligentnej Energetyki LAB-6 wykonywali badania inwertera Wolta 2/3/4 kW, służącego do przetwarzania energii z paneli fotowoltaicznych do sieci elektroenergetycznej. Urządzenie spełnia wymagania norm i może być przyłączane do sieci energetycznej w całej Europie.

— Sprawdziliśmy urządzenie pod kątem sprawności, kompatybilności elektromagnetycznej i zrobiliśmy badania na zgodność z normą PN-EN 50438, która m.in. nakłada ograniczenia na zakresy napięć i częstotliwości, w jakich inwerter może pracować, by nie uszkodzić innych odbiorników podłączonych do tej samej sieci. Norma ta w większości jest zgodna z wymaganiami OSD (Operator Systemu Dystrybucji). Pozytywne wyniki badań upewniły nas w jakości wykonanego urządzenia, które z sukcesem wdrożyliśmy — mówi Marcin Lipiński z firmy Spirvent.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Laboratoria dla nowych technologii