Czytasz dzięki

Łącząc łańcuchy kooperacji wspieramy polski biznes

GRAŻYNA CIURZYŃSKA, p.o. prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu
opublikowano: 07-09-2020, 22:00

Żyjemy w trudnych czasach.

Pandemia zmieniła nasze codzienne życie, ale odcisnęła też mocne piętno na funkcjonowaniu wielu biznesów. Przemodelowała dotychczasowe łańcuchy dostaw i obudziła w przedsiębiorcach instynkt przetrwania.

Czy stać nas teraz na budowanie silnych, narodowych czempionów? Firmy o statusie czempionów narodowych to silne podmioty o ugruntowanej pozycji w branży. Cechuje je wysoka aktywność na arenie międzynarodowej. Są wizytówką kraju za granicą i dają motywację do rozwoju biznesu. Budując rozpoznawalność własnej marki, wspierają siłę eksportową państw na zagranicznych rynkach i przecierają szlaki dla mniejszych firm. To wokół nich budowane są ekosystemy i najdłuższe łańcuchy dostaw.

Wiele polskich firm już dziś należy do europejskiej czołówki branży meblarskiej, transportowej, górniczej, rolno-spożywczej, odzieżowej, czy biotechnologicznej. Rozpoznawalność rodzimych marek i grono polskich liderów dywersyfikujących aktywność biznesową na światowych rynkach rośnie dzięki wsparciu takich instytucji prorozwojowych, jak PAIH. Pomagamy polskim firmom wyszukiwać nisze i zdobywać kontrakty, które mają szansę zaowocować długoletnią współpracą. Wprowadzamy je na optymalną ścieżkę ekspansji. Jesteśmy też po to, żeby stymulować i podtrzymywać relacje dużych podmiotów, z tymi, które doświadczenie za granicą dopiero zdobywają. Dlatego za cel postawiliśmy sobie łączenie producentów w łańcuchy kooperacji. O tym, jak ważny jest stabilny dostęp do dostawców i poleganie na wiarygodnych kontrahentach przekonujemy się teraz, w dobie pandemii.

Gwarancję przetrwania kryzysu i powrotu na ścieżkę rozwoju gospodarki stanowią właśnie narodowi czempioni. Dlatego teraz powinniśmy nie tylko polegać na silnych polskich markach, ale też wspierać te, które konsekwentnie budują pozycję na międzynarodowych rynkach. Cieszę się, że Polska Agencja Inwestycji i Handlu może w tej misji uczestniczyć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRAŻYNA CIURZYŃSKA, p.o. prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Polecane