Lagarde: globalny wzrost przyspieszy umiarkowanie

Globalny wzrost gospodarczy przyspieszy tylko umiarkowanie w przyszłym roku, prognozuje szefowa MFW Christine Lagarde wskazując na niepewność powodowaną przez perspektywę wzrostu stóp procentowych w USA i spowolnienia gospodarczego w Chinach.

Rosnące oczekiwanie na wzrost stóp w USA w połączeniu ze spowolnieniem w Chinach zwiększają niepewność i zmienność na rynkach, ocenia szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. 

Zobacz więcej

Christine Lagarde Reuters/FORUM

6 października MFW opublikuje swój raport, w którym ma potwierdzić, że tegoroczny wzrost gospodarczy będzie niższy niż w 2014 roku. W lipcu prognozował, że wyniesie 3,3 proc. w 2015 roku. W 2014 roku wynosił 3,4 proc. MFW prognozował w lipcu, że w 2016 roku tempo globalnego wzrostu gospodarczego sięgnie 3,8 proc. Obecnie Lagarde sygnalizuje, że przyszłoroczny wzrost przyspieszy jedynie umiarkowanie. Szefowa MFW nie podała żadnych konkretów.

- Widzimy globalny wzrost gospodarczy, który jest rozczarowujący i nierówny – powiedziała Lagarde. - „Nowa przeciętność”, przed którą ostrzegałam dokładnie rok temu, czyli niebezpieczeństwo utrzymania się niskiego wzrostu przez długi czas, wydaje się dziś bliższa – dodała.

Szefowa MFW uważa, że choć gospodarki wschodzące są generalnie lepiej niż wcześniej przygotowane na wzrost stóp procentowych w USA, to wzrost kosztów pożyczania i mocniejszy dolar „mogą ujawnić walutowe uwikłania, co może doprowadzić do upadłości firm oraz błędnego koła między firmami, bankami i państwami”. 

Lagarde radzi gospodarkom wschodzącym, aby zwiększyły monitorowanie ekspozycji na ryzyko walutowe największych firm, a państwa mające przestrzeń pozwalającą na zwiększenie wydatków publicznych powinny spróbować stymulować wzrost przez zwiększenie inwestycji, szczególnie na infrastrukturę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Lagarde: globalny wzrost przyspieszy umiarkowanie