Lagarde: Niemcy potrzebują reform strukturalnych

opublikowano: 16-06-2016, 11:18

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde, wezwała Niemcy, by swoją nieustanną nadwyżkę handlową przeznaczyły na pomoc reszcie świata i wezwała kraj do przeprowadzenia koniecznych reform strukturalnych, informuje ft.com.

Lagarde ostrzegła, że niezrównoważona światowa gospodarka zmaga się z podwójnym wstrząsem wynikającym ze spowolnienia w Chinach oraz załamania się cen ropy naftowej.

Szefowa MFW zaapelowała do największej europejskiej gospodarki, by zainicjowała stymulację gospodarczą i przeprowadziła znaczne reformy, które otworzyłyby zamknięte sektory gospodarki takie jak usługi.

Te zabiegi pobudziłyby wzrost gospodarczy Niemiec i sprawiłyby, że spadłaby zależność kraju od produkcji, która jednak pozwoliła mu wytworzyć obecną, rekordową nadwyżkę sięgającą już 8 proc. PKB.

“Niemcy mogłyby wykorzystać swoje możliwości fiskalne, by zamknąć krajową lukę inwestycyjną i otworzyć rynek usług, co przełożyłoby się na wzrost konkurencyjności. Reformy fiskalne i strukturalne nie tylko zwiększyłyby poziom inwestycji prywatnych i długofalowy wzrost, ale zmniejszyłyby również potężną nadwyżkę obrotów bieżących Niemiec.”

Christine Lagarde
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, FT.com

Polecane