Lagarde: szczyt inflacji jeszcze nie minął

opublikowano: 28-11-2022, 17:56
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego uważa, że szczyt inflacji w strefie euro wciąż może być przed nami, informuje Reuters.

W październiku inflacja wynosiła w eurolandzie 10,6 proc. w ujęciu rocznym. To dwa razy więcej niż w styczniu. We wrześniu wynosiła 9,9 proc. Dane o dynamice cen w listopadzie opublikowane zostaną 12 grudnia.

Christine Lagarde, fot. Bloomberg
Christine Lagarde, fot. Bloomberg

- Nie widzimy elementów ani kierunku, które kazałyby mi wierzyć, że osiągnęliśmy szczyt inflacji oraz że miałaby szybko spaść – powiedziała Lagarde w poniedziałek w Parlamencie Europejskim.

Szefowa EBC ujawniła, że ekonomiści banku centralnego niezmiennie wskazują na ryzyko dalszego wzrostu inflacji, kiedy są o to przez nią pytani.

EBC w ostatnich dokonał największego zacieśniania polityki monetarnej w swojej historii. Podwyższył stopy od lipca o 200 pkt. bazowych. Lagarde powiedziała w poniedziałek, że EBC będzie nadal podwyższał stopy nawet pomimo spodziewanego słabnięcia gospodarki, bo zdeterminowany jest sprowadzić inflację do średnioterminowego celu 2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane