Lagarde wzywa do reformy wynagrodzeń bankierów

opublikowano: 07-05-2015, 13:22

Christine Lagarde, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego wezwała do reformy systemu wynagrodzeń bankierów. Jej zdaniem, wciąż zachęca on ich do podejmowania nadmiernego ryzyka.

- Zachęty towarzyszące praktyce wynagradzania powinny zostać zmienione tak aby nagroda nie była tak mocno powiązana z krótkowzrocznym i nadmiernym podejmowaniem ryzyka – powiedziała Lagarde. - Pakiety wynagrodzenia mogą być zbudowane w sposób, który preferuje długoterminowe osiągnięcia i mocne podstawy firm – dodała.

Christine Lagarde
Zobacz więcej

Christine Lagarde Bloomberg

Szefowa MFW uważa, że jest możliwość, aby instytucje finansowe anulowały lub odbierały wynagrodzenia menedżerom, których działania spowodowały słabe wyniki firm i zmuszają je do zwracanie się o pomoc państwa. Lagarde powiedziała, że analizy przeprowadzone przez MFW  wskazują iż udzielenie akcjonariuszom większej władzy w ustalaniu wynagrodzenia menedżerów spółek redukuje ryzyko. 

Lagarde przyznała, że sama kwestia wynagrodzeń i zaostrzenia regulacji nie spowodują zmniejszenia skłonności do podejmowania nadmiernego ryzyka przez banki. Szefowa MFW uważa, że potrzebna do tego jest zmiana kultury na taką, która „zachęci bankierów do robienia właściwych rzeczy nawet wtedy, kiedy nikt na to nie patrzy”. Potrzebna jest mocniejsza etyka indywidualna, ale także włączenie większej ilości kobiet do władz spółek i instytucji, stwierdziła Lagarde.

- Więcej kobiet-liderek także by pomogło. Wiele badań pokazało, że kobiece przywództwo jest bardziej inkluzywne – powiedziała. - Co by się stało gdyby Lehman Brothers byłoby Lehman Sisters? - dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Lagarde wzywa do reformy wynagrodzeń bankierów