Partnerem sekcji jest TAURON

Łańcut stawia krzyżyk na PPP

TM
20-01-2015, 07:04

Nie mamy już czasu, modernizację szpitala przeprowadzimy sami — mówią władze powiatu.

Było tak blisko… W postępowaniu w formule PPP na modernizację łańcuckiego szpitala na stół trafiła oferta Warbudu, który — co ważne — miał zagwarantowane finansowanie. W przypadku sektora medycznego to nie lada wyczyn, biorąc pod uwagę relatywnie krótkie finansowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Niestety, rozbieżności cenowe okazały się nie do pokonania. Warbud proponował 73 mln zł, powiat — 55 mln zł. Postępowanie unieważniono, ale budowlana firma miała nadzieję, że zostanie powtórnie ogłoszone. Sugerowała ograniczenie zakresu zamówienia, dzięki czemu potencjalny oferent byłby się w stanie zmieścić w kwocie wyasygnowanej przez samorząd. Powiat zdecydował jednak, że do formuły PPP już nie wróci.

— To zajęłoby nam zbyt dużo czasu, którego zaczyna brakować. Szkoda, że PPP nie wyszło, ale przeszkodą była zbyt wysoka cena — podtrzymuje Adam Krzysztoń, starosta łańcucki.

Ten czas jest o tyle ważny, bo do 2016 r. wszystkie placówki zdrowotne muszą spełnić unijne normy, m.in. dotyczące standardów sanitarnych. Ostatecznie inwestycję ma zrealizować Centrum Medyczne w Łańcucie — samorządowa spółka, która prowadziła PPP i zarządza działalnością szpitala, hospitalizującego rocznie 12 tys. pacjentów.

— Przygotujemy dwa oddziały: zabiegowy i zakaźny. Koszty inwestycji szacujemy na 30 mln zł. Gwarantujemy spółce kredyt na 20 lat — mówi Adam Krzysztoń. Samorządowa spółka szuka prezesa. Kandydaci mogą składać dokumenty do 30 stycznia. Przyszły prezes powinien wykazać się m.in. umiejętnością zdobywania zewnętrznych źródeł finansowania oraz nakreślić strategię firmy.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TM

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Łańcut stawia krzyżyk na PPP