Łapy tracą unijną dotację

TM
opublikowano: 03-08-2011, 00:00

Podlaska gmina miała zbudować centrum rekreacji, ale przepadło 8 mln zł z Brukseli. Czy to koniec projektu?

Podlaska gmina miała zbudować centrum rekreacji, ale przepadło 8 mln zł z Brukseli. Czy to koniec projektu?

Nienajlepsze wieści płyną z Łap, za których starania o zdobycie inwestorów"PB" trzyma kciuki. Zarząd województwa podlaskiego rozwiązał z samorządem umowę w sprawie dofinansowania budowy Centrum Turystyczno-Rekreacyjnego. Projekt miał pochłonąć 18,5 mln zł, a z regionalnego programu operacyjnego miało popłynąć 8,15 mln zł. Nic z tego. Powód? Finanse gminy, która straciła dwóch pracodawców: cukrownię oraz zakłady naprawcze taboru kolejowego. Marian Olechnowicz, rzecznik gminy, tłumaczy, że zadłużenie Łap sięga już 24 mln zł, tymczasem do realizacji inwestycji potrzeba ponad 9 mln zł wkładu własnego. I sugeruje, że są pilniejsze potrzeby.

— Potrzebujemy pieniędzy na uzbrojenie podstrefy, mamy szansę na dofinansowanie termomodernizacji szkół, musimy poprawić stan kanalizacji deszczowej — wylicza rzecznik.

Tymczasem zarząd województwa zachęca Łapy do złożenia wniosku w kolejnym konkursie, w którym można uzyskać wyższe dofinansowanie (w pierwszym Łapy wykładały 45 proc. wartości inwestycji).

— Decyzję podejmą radni. O złożeniu wniosku zdecyduje sierpniowa rada miasta — mówi Marian Olechnowicz.

— To będzie test dla władz, które mają większość w radzie. Moim zdaniem, ten projekt trzeba realizować, bo podniesie atrakcyjność miasta zarówno w oczach turystów, jak i inwestorów. Jeśli szukamy pieniędzy na wkład własny, zacznijmy oszczędzać. Nie rozumiem np. dlaczego urząd w trudnych czasach zwiększył zatrudnienie — denerwuje się Roman Czepe, były burmistrz i inicjator inwestycji w centrum rekreacji

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu