Lasy co roku dorzucą do pieca

opublikowano: 08-11-2017, 22:00

W 2018 r. Lasy Państwowe chcą sprzedać 43 mln m sześc. dewna. O 6,2 proc. więcej niż w obecnym.

Tzw. pozyskanie drewna z Lasów Państwowych (LP) w przyszłym roku — o czym „PB” pisał już w październiku — ma wynieść 44 mln m sześc. Na sprzedaż firma chce przeznaczyć około 1 mln mniej. Szczegółowa specyfikacja, w tym to, ile surowca LP chcą przeznaczyć dla przemysłu (ale także dla osób fizycznych i na potrzeby własne), ma być znana w ciągu kilku dni. Plany na bieżący rok zakładały, że przedsiębiorstwa kupią w sumie około 33,5 mln m sześc. surowca (prawie 83 proc. całej puli na 2017 r.).

Zobacz więcej

Fot. Daniel Frymark Radio-Weekend-FORUM

— Chcemy też co roku sprzedawać 0,8-1 mln m sześc. drewna energetycznego — mówi Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny LP. Według niego polskie koncerny energetyczne już zgłaszają zainteresowanie tym paliwem. O możliwości przeznaczenia drewna z tegorocznych wiatrołomów na cele energetyczne „PB” pisał wczoraj. Zdaniem szefa LP, chodzi o materiał, który nie jest przydatny do przeróbki przemysłowej, nawet produkcji papieru. Tzw. poklęskowe drewno będzie stałym elementem handlu.

— To, że silne wichury co roku będą teraz pustoszyć polskie lasy, proszę przyjąć za aksjomat — twierdzi dyrektor LP.

Nawałnica z połowy sierpnia, jak wynika z przeprowadzonych m.in. za pomocą samolotów szacunków, zniszczyła prawie 80 tys. ha lasów. Likwidacja skutków huraganu 100-lecia ma kosztować około 350 mln zł, przy czym dotychczas prace te wykonano w około 15 proc., a do końca roku ma to być 30 proc. Tzw. porządkowanie terenów podległych 25 nadleśnictwom potrwa aż do połowy 2019 r. Zniszczenia obejmują prawie 10 mln m sześc. drewna, jednak nie można wykluczyć, że ostatecznie będzie go więcej.

— Wiele drzew, choć obecnie wykazuje oznaki życia, jest na tyle nadwyrężonych, że może jeszcze zostać powalonych przez wiatry — uważa Konrad Tomaszewski. Lasy zapowiadają, że jeszcze w tym roku chcą pozyskać 2,6 mln m sześc. drewna z wiatrołomów, w przyszłym roku około 4 mln m sześc. © Ⓟ

Lasy Państwowe potwierdzają, że firmy energetyczne chcą palić drewnem.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy