Lasy Państwowe zmieniają zasady

opublikowano: 10-09-2018, 22:00

Państwowy gigant żegna się z dotychczasowym systemem sprzedaży drewna i o prawie 8 proc. zmniejsza ilość surowca.

— To nowy początek, nie będziemy wracać do tego, co było — zapowiada Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych (LP).

Andrzej Konieczny stanął na czele Lasów Państwowych na początku roku i od razu podjął działania, które można określić mianem porządkowania po Konradzie Tomaszewskim, jego poprzedniku.
Zobacz więcej

Sprzątanie w Lasach:

Andrzej Konieczny stanął na czele Lasów Państwowych na początku roku i od razu podjął działania, które można określić mianem porządkowania po Konradzie Tomaszewskim, jego poprzedniku. Fot. Marek Wiśniewski

Chodzi o dotychczasowe, bardzo trudne relacje firmy z przemysłem drzewnym. Przejawem nowego podejścia, o którym szef LP mówił podczas VI Kongresu Przemysłu Drzewnego w Poznaniu, ma być nowy system sprzedaży surowca. To kluczowy czynnik rozwoju przemysły drzewnego w Polsce — z LP pochodzi ok. 90 proc. drewna przerabianego w kraju, a klientami przedsiębiorstwa jest 7300 odbiorców (ponad połowę wolumenu kupują 63 największe podmioty).

Jest plan

W przyszłym roku 70 proc. drewna oferowanego przez LP zostanie sprzedane w ramach tzw. puli podstawowej, co oznacza, że surowiec trafi do firm, które kupowały go w poprzednich latach. Pozostałe 30 proc. będzie zaoferowane w ramach tzw. puli otwartej, czyli każdemu chętnemu. Zlikwidowana będzie zatem, bardzo krytykowana przez środowisko biznesowe, pula rozwojowa, w ramach której drewno mogły kupić tylko te firmy, które zwiększyły moce produkcyjne. To, który podmiot otrzyma prawo zakupu, zależeć będzie od dwóch kryteriów: ceny oraz czynnika geograficznego, czyli odległości, na jaką trzeba przetransportować surowiec. Oferty w ramach puli podstawowej będzie można składać od 1 października, w ramach otwartej — od 29 października. Harmonogram obejmuje też dwie tury dogrywek.

— Od 2 stycznia przyszłego roku chcemy rozpocząć wydawanie surowca — mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny LP.

Dobrze, ale

Klienci oceniają, że w powyższych zapowiedziach jest kilka zmian na lepsze.

— Sama konstrukcja systemu sprzedaży jest dobra, to duży postęp. Istniejąca dotychczas pula rozwojowa była miejscem potencjalnych nadużyć, dlatego dobrze, że została zlikwidowana. Decyzje Lasów dotyczące sprzedaży w szczegółach różnią się jednak od ustaleń, które zostały wcześniej poczynione z przemysłem — mówi Bogdan Czemko, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego (PIGPD).

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Zgodnie z opinią prawną, którą ma Izba, w sytuacji niedoboru monopolista powinien w pierwszej kolejności zabezpieczyć interesy stałych klientów. Dlatego reprezentująca biznes PIGPD nawołuje, aby jak największa część drewna była sprzedawana w puli podstawowej, czyli stałym kontrahentom LP. W trakcie rozmów z szefostwem Lasów ustalono, że będzie to 90 proc. surowca, a pozostałe 10 proc. trafi do puli otwartej. Państwowa firma miała na to przystać pod warunkiem stopniowego dochodzenia do tego poziomu — w 2019 r. proporcje miały wynosić 85 i 15 proc.

— Intencją ministerstwa przedsiębiorczości i technologii oraz minister Jadwigi Emilewicz jest jak najszerszy dostęp do drewna — mówi Andrzej Konieczny.

Nie da rady

Dodaje, że pierwotna propozycja LP zakładała sprzedaż 75 proc. surowca w puli podstawowej, a 25 proc. w puli otwartej.

— Jednak podczas spotkań z przedstawicielami UOKiK okazało się, że te proporcje są nie do zaakceptowania przez urząd. Dlatego zdecydowałem o proporcjach 70 i 30 proc. — wyjaśnia dyrektor LP.

To jednak nie koniec zarzutów biznesu. — Osłabiono znacznie kryterium geograficzne, które miało wynosić 30 proc., a będzie najwyżej 20 proc. Obawiamy się też, że ceny maksymalne, czyli o 3 proc. wyższe od średniej ubiegłorocznej, będą cenami transakcyjnymi w przypadku większości umów. Uważamy natomiast, że obecnie na rynku nie ma pola na jakiekolwiek podwyżki — mówi Bogdan Czemko.

Jest jeszcze jedna zła wiadomość dla przemysłu: w przyszłym roku LP chcą sprzedać tylko 40,43 mln m sześc. drewna, czyli o ponad 3,3 mln m sześc. mniej, niż planują na ten rok (43,8 mln m sześc.). To także mniej, niż było w 2017 r. — 42,2 mln m sześc. O planach takiej redukcji „PB” pisał już kilka dni temu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu