Łatanie dziury w parasolu

Paulina Sztajnert
opublikowano: 31-03-2005, 00:00

Rząd przyjął projekt ustaw zmieniających interpretację podatkową umbrella fund. Teraz wszystko w rękach posłów. TFI już zaczęły przygotowania.

Po ponad siedmiomiesięcznych zmaganiach rząd zrobił kolejny krok do rozwiązania legislacyjnego pata — kontrowersyjnej kwestii opodatkowania funduszy typu umbrella fund. Przypomnijmy, że tworzenie funduszu z wydzielonymi subfunduszami umożliwiła nowa ustawa o funduszach inwestycyjnych. Zgodnie z jej założeniami, przechodzenie z jednego do drugiego funduszu w ramach tego samego parasola miało być wolne od podatku od zysków kapitałowych. Miało, ale nie jest, bo według interpretacji resortu finansów obecnie podatku uniknąć się nie da.

Tymczasem zwolnienie z podatku to sposób walki z konkurencją.

— Na razie nie jesteśmy jeszcze w najgorszej sytuacji. Jeśli jednak fundusze zagraniczne zaczną w pełni działać na naszym rynku, co nie powinno zająć zbyt wiele czasu, może być trudno sprostać konkurencji. Na razie odbiegamy od zagranicznej konkurencji wysokością opłat, które będziemy musieli obniżyć, a jeśli jeszcze do tego dołożymy konieczność płacenia podatku przy przenoszeniu się między subfunduszami, z pewnością nie przysporzy nam to klientów — mówi Andrzej Burża, prezes TFI Allianz.

Nic zatem dziwnego, że towarzystwa w tegorocznych planach uwzględniły działanie parasoli. Na zgodę KPWiG na wejście pod umbrellę czeka już dziesięć funduszy. Aby jednak nowe przepisy zaczęły obowiązywać, do pokonania jest jeszcze jedna poprzeczka: ustawy muszą przejść przez parlament.

— To może być trudne. Zakładając, że wybory odbędą się w czerwcu, nawet nierealne. Byłby to bardzo zły scenariusz. Oprócz mnożenia zagranicznych umbrella funds grozić nam mogą błędne decyzje urzędów podatkowych — podsumowuje Marek Łukaszewski, prezes Stowarzyszenia Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych (STFI).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Sztajnert

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Łatanie dziury w parasolu