Łatwiej i bezpieczniej na parkingu

opublikowano: 11-05-2017, 22:00

W Pelplinie na Pomorzu ruszył pilotażowy system parkowania. Ułatwia znalezienie wolnego miejsca, ogranicza zbędny ruch pojazdów i powstawanie korków.

Nową usługę spółka Energa Oświetlenie oferuje gminom, które chcą się uporać z problemem coraz bardziej zatłoczonych centrów miast. Za pomocą darmowej aplikacji w smartfonie kierowca otrzymuje informację o wolnych miejscach na różnych parkingach.

Program może go zaprowadzić na wybrane miejsce za pomocą mapy. Jest w stanie rozpoznać wielkość samochodu i skierować go do najlepszego dla niego postoju. Użytkownik może ustawić w aplikacji swoje preferencje parkowania, np. wielkość samochodu, rodzaj miejsca albo wybrać konkretny parking. Jeśli miejsce zostanie zajęte, aplikacja skieruje go do najbliższego wolnego.

W przyszłości system ma również monitorować bezpieczeństwo na parkingach i zawiadamiać służby i właściciela auta o próbie kradzieży. Będzie też reagował na stłuczki parkingowe i zawiadamiał użytkownika o zapaleniu się świateł awaryjnych. Wdrożenie systemu w 8-tysięcznym Pelplinie trwało trzy miesiące. Obejmuje na razie 60 miejsc parkingowych w trzech punktach miasta.

— Na słupach oświetleniowych w Pelplinie zamontowaliśmy kamery, z których obraz jest analizowany za pomocą algorytmów IVA (Intelligence Video Analytics). System przekazuje informację o wolnych miejscach do aplikacji mobilnej na smartfon. Po zakończeniu fazy testowej widzimy, że równie ważną funkcją będzie wspieranie bezpieczeństwa. Podczas testów zarejestrowaliśmy kilka prób kradzieży aut. Jestem przekonany, że mieszkańcy poczują się bezpieczniej, wiedząc, że inteligentny system zapobiega takim sytuacjom — mówi Piotr Meler, prezes spółki Energa Oświetlenie.

Miastu system inteligentnego parkowania ma pomóc zrównoważyć zapełnienie parkingów, odciążyć centrum, zminimalizować zbędny ruchu w poszukiwaniu wolnych miejsc, a tym samym poprawić bezpieczeństwo drogowe i zredukować emisję spalin.

— Jestem przekonany, że nie tylko poprawiamy bezpieczeństwo w gminie i ułatwiamy parkowanie,ale dzięki wdrożeniu tego rozwiązania zwiększymy również atrakcyjność turystyczną Pelplina — mówi burmistrz Patryk Demski.

W przyszłości system ma mieć także funkcje przydatne dla służb miejskich. Zaalarmuje je, kiedy zidentyfikuje pozostawiony bez opieki przedmiot (chodzi np. o zagrożenie terrorystyczne), rozpozna zagrożenie życia lub zdrowia, np. leżącego na drodze bez ruchu człowieka. Przekaże również informacje o pojeździe pozostawionym w niedozwolonym miejscu, zastawieniu wjazdu, blokowaniu ścieżki rowerowej.

Partnerem technologicznym wdrożenia jest firma Comarch. Aplikacja SmartParking na platformę Android jest dostępna w sklepie Google Play. Na system iOS ma być gotowa w ciągu dwóch tygodni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Łatwiej i bezpieczniej na parkingu