Czytasz dzięki

Łatwiej o kasę dla MSP

opublikowano: 29-07-2015, 22:00

Około 5 tys. przedsiębiorców będzie mogło skorzystać z pierwszej transzy wsparcia w ramach programu Cosme. Pieniądze rozdzieli BGK

Plan Junckera ma rozruszać inwestycje w Europie. Natomiast program Cosme to pierwszy unijny program, który został stworzony z myślą o wsparciu tylko mikro-, małych i średnich firm. Jego zadaniem jest zapewnienie kapitału przedsiębiorstwom, które napotykają na problemy, starając się o zdobycie finansowania w bankach — np. z powodu braku historii kredytowej. Program da wsparcie głównie w postaci pożyczek i gwarancji kredytowych. Wczoraj została podpisana pierwsza umowa, która gwarantuje finansową pomoc dla polskich firm w ramach obu powyższych inicjatyw. Porozumienie zawarły Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI).

SZERSZY WACHLARZ:
SZERSZY WACHLARZ:
Cosme uzupełni dotychczasową ofertę gwarancji dla firm. Wykorzystanie przez przedsiębiorcę limitu de minimis nie będzie problemem — mówi Dariusz Kacprzyk, prezes BGK.
Marek Wiśniewski

Gdy brak zabezpieczeń

Dzięki porozumieniu BGK w ciągu najbliższych dwóch lat będzie mógł wygenerować preferencyjne kredyty dla mikro-, małych i średnich firm w Polsce na kwotę 1 mld zł. Na czym mają polegać te preferencje? Firmy dostaną pieniądze bez konieczności zabezpieczania ich majątkiem dzięki zastosowaniu 80-procentowej gwarancji BGK. Prowizja za udzielenie gwarancji to zaledwie 1 proc. w skali roku. Ze wsparcia będą mogły skorzystać także te firmy, które wyczerpały już limit pomocy de minimis. BGK obiecuje minimum formalności przy staraniach o pieniądze.

— Firmy, które mają zdolność kredytową, ale nie brakuje im wystarczających zabezpieczeń, będą mogły skorzystać z tego instrumentu i sfinansować działalność, zarówno bieżącą, jak i inwestycyjną. To wsparcie będzie dobrym uzupełnieniem programu de minimis, bo nie zawiera elementu pomocy publicznej. Kierujemy je także do przedsiębiorców, którzy z różnych powodów nie mogli skorzystać z dotychczasowego programu gwarancji — mówi Dariusz Kacprzyk, prezes BGK. Dodał, że średnia wysokość kredytu, po jaki sięgają polskie małe firmy, to ok. 200 tys. zł. Na tej podstawie bank obliczył, że nowe wsparcie będzie mogło otrzymać ok. 5 tys. mikro- i małych przedsiębiorstw. Ale we wstępnych kryteriach można znaleźć zapis, że maksymalna kwota wsparcia może sięgać nawet 600 tys. zł.

Bez kopert narodowych

Nowy produkt będzie dostępny w bankach, które podpiszą umowę z BGK. — Zainteresowanych jest już pierwszych dziesięć banków, co oznacza, że kwota szacowanej akcji kredytowej dla MSP czterokrotnie przekroczyłaby zakontraktowany dzisiaj limit. Środowisko bankowe pozytywnie ocenia ten produkt, bo będąc blisko biznesu, widzi, jak duże są ograniczenia finansowania sektora MSP wynikające z niedostatecznych zabezpieczeń — ocenia dr Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Nowe wsparcie z Cosme

Korzyści dla firm wynikające z wdrożenia nowego produktu:

— Możliwość łatwego zabezpieczania kredytu obrotowego lub inwestycyjnego — Możliwość pokrycia 80 proc. kredytu gwarancją, co zapewnia kredytobiorcy lepszą pozycję negocjacyjną wobec banku, w którym stara się o kredyt — Stosunkowo niska prowizja (1 proc.) — Alternatywa dla przedsiębiorców, którzy wyczerpali limit pomocy de minimis i nie mogą lub nie chcą skorzystać z gwarancji BGK oferowanej w formule de minimis — Nieskomplikowane formalności przy składaniu wniosku — nie ma konieczności wypełniania dokumentów związanych z pomocą de minimis — Powszechna dostępność produktu — dystrybucja przez banki komercyjne, które podpiszą umowę z BGK.

Budżet Cosme to 2,3 mld EUR na wszystkie kraje UE. To, ile dostaną banki i przedsiębiorcy z poszczególnych państw, zależy od ich aktywności. W ramach programu Bruksela ogłaszać będzie konkursy lub przetargi, w których startować mogą zainteresowane podmioty. Wsparcie jest oparte głównie na instrumentach finansowych, które mają ułatwiać dostęp do kapitału — na ten cel przeznaczonych będzie co najmniej 60 proc. funduszy programu. — BGK odniósł wielki sukces. Ani w programach ramowych, ani w Europejskim Funduszu Inwestycji Strategicznych nie ma bowiem tzw. kopert narodowych i konkurencjamiędzynarodowa, także pośród banków publicznych, jest bardzo duża. Trzeba się przebijać. Projekt BGK to nie tylko pierwszy projekt w ramach Planu Junckera w Polsce, ale również pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej. To także druga w całej Europie transakcja z obszaru instrumentów finansowych programów UE pod względem wartości wsparcia dla MSP — komentuje Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE. Start nowego produktu na podstawie wczorajszej umowy jest przewidywany na listopad. © Ⓟ

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane