Laury dla Goettig oraz Bochniarz

Tadeusz Markiewicz
opublikowano: 09-03-2009, 00:00

Zwyciężyły młodość

Złote obcasy dla głównej

ekonomistki Banku BPH

i szefowej Lewiatana

Zwyciężyły młodość

i doświadczenie — tak

krótko można skomentować wyniki głosowania na najbardziej wpływową kobietę gospodarki.

Ona ma siłę. Ona, czyli która? Na to pytanie mieli odpowiedzieć internauci oraz eksperci. Wśród użytkowników sieci bezapelacyjnie pierwsze miejsce zajęła Maja Goettig, główna ekonomistka Banku BPH, wśród ankietowanych przez "PB" menedżerów — Henryka Bochniarz, szefowa Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Kredyt zaufania

Z internetowym głosowaniem na stronie zloteobcasy.pb.pl ruszyliśmy dwa tygodnie temu. Początkowo zanosiło się na to, że internauci przyznają palmę pierwszeństwa Annie Streżyńskiej, szefowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej, która jest regularnie wyróżniana za starania o zwiększenie konkurencyjności rynku telekomunikacyjnego. Szybko jednak prowadzenie objęła Maja Goettig, 29-letnia ekonomistka, której wypowiedzi dotyczące sytuacji makroekonomicznej Polski coraz częściej są cytowane w mediach i przykuwają uwagę rynków finansowych. Nie oddała go do końca plebiscytu, zdobywając 15,5 proc. spośród ponad 4 tys. głosów internautów. Widać, że dają jej ogromny kredyt zaufania, widząc w niej chyba następczynię Katarzyny Zajdel-Kurowskiej, która niedawno opuściła resort finansów i przeniosła się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Na trzecim miejscu — za Anną Streżyńską — uplasowała się Henryka Bochniarz. O najniższe miejsce na podium do ostatnich minut głosowania toczyła się zacięta walka. Bardzo długo szefową Lewiatana goniła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. Bez skutku. Niewiele brakowało, by straciła czwartą pozycję. Deptała jej po piętach Danuta Jabłońska, szefowa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Ostatecznie — dzięki niezwykłej mobilizacji (niemal 200 głosów oddanych w ciągu ostatniej doby głosowania) — prezes instytucji zajmującej się rozdziałem unijnych pieniędzy zdobyła piąte miejsce.

Czapki z głów!

Nieco inaczej wyglądają wyniki głosowania przeprowadzonego wśród ekspertów i menedżerów. Tu bezkonkurencyjna była Henryka Bochniarz. "Renesansowy umysł", "żelazna dama", "ma wiedzę, doświadczenie, jest skuteczna", "daje przykład "zapracowanym" facetom z rządu i parlamentu, jak zachowywać się w dobie kryzysu" — tak brzmiały uzasadnienia naszych rozmówców. Na drugim miejscu ponownie znalazła się Anna Streżyńska. "To archetyp nowoczesnego urzędnika państwowego, jasno deklarującego cele i nieunikającego konfrontacji z rzeczywistością", "jest trochę jak Don Kichot walczący z monopolistami, ale ma wizję i realizuje uparcie swoje marzenia", "przykład odwagi i kompetencji" — tak opisywali ją menedżerowie. Trzecie miejsce zajęła Hanna Gronkiewicz-Waltz. "Bezpiecznie przez dwie kadencje prowadziła NBP i myślę, że tak samo bezpiecznie przeprowadzi Warszawę przez najważniejsze inwestycje" — wróżył jeden z naszych rozmówców. Tuż za podium znalazła się wreszcie kobieta przedsiębiorca. To Irena Eris, której nikomu przedstawiać nie trzeba. "Jej praca, inwencja oraz zdolności przyczyniły się do powstania firmy będącej dziś jedną z czołowych marek w Polsce. Jest najlepszym przykładem polskiego pozytywizmu" — tak opisywał ją jeden z menedżerów. Piąte miejsce zajęła Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego. "Profesjonalizm, kompetencje i wysoka kultura osobista połączone z siłą spokoju i brakiem typowego dla polityków (mężczyzn?) nadmiaru słów i emocji". Zatem panowie, chapeau bas!

Kryzys jest dla nas okazją

Słaby złoty to nasz atut w zdobywaniu zagranicznych rynków i przyciąganiu inwestycji — mówi zwyciężczyni internetowego zestawienia.

"Puls Biznesu": Jak damy sobie radę ze światowym kryzysem? Jakie są perspektywy dla polskiej gospodarki?

Maja Goettig: Kryzys w USA i Europie Zachodniej dopiero zaczyna się przekładać na naszą gospodarkę. Spadający popyt na nasze towary odbija się na kondycji eksporterów, którzy zmuszeni są ograniczać produkcję, ciąć płace lub w najgorszym wypadku zwalniać pracowników. Spodziewane spowolnienie sprawia, że nasi przedsiębiorcy muszą dostosowywać się do sytuacji. Ważnym problemem jest też to, że firmy i gospodarstwa domowe mają kłopot z uzyskaniem kredytu, ponieważ banki mają problemy z zagranicznym finansowaniem. Warto jednak podkreślić, że polska gospodarka jest w lepszej kondycji, niż zdecydowana większość pozostałych krajów Europy. Co więcej, możemy w średniej perspektywie na kryzysie skorzystać. Musimy tylko wykorzystać słabego złotego do zdobywania zagranicznych rynków i przyciągania zagranicznych inwestycji.

"PB": Gdyby dziś otrzymała pani propozycję teki premiera, co zrobiłaby pani w pierwszej kolejności?

Warto powalczyć o zbudowanie konsensusu politycznego wokół kluczowych kwestii gospodarczych, takich jak wprowadzenie euro czy przyszłość budżetu. To szczególnie istotne w kontekście postrzegania Polski przez rynki finansowe i inwestorów zagranicznych. Ważne jest też zapewnienie sprawnego wykorzystania pieniędzy unijnych, które będą wsparciem dla inwestycji. Teraz jest również dobry moment na likwidację barier administracyjnych dla firm, co stworzy dobry grunt pod przyszły rozwój, gdy już powróci koniunktura.

Jestem optymistką

Gospodarka zakończy rok na plusie. Musimy jednak firmom szybko pomóc — ocenia

zwyciężczyni eksperckiego zestawienia.

"Puls Biznesu": Czy nasza gospodarka wyjdzie obronną ręką ze światowego kryzysu? W jakim stanie znajdzie się pod koniec tego i przyszłego roku?

Henryka Bochniarz: Bardzo dużo zależy od nas samych, czyli od polskich przedsiębiorców, rządu i obywateli. Jeżdżę po kraju, spotykam się z wieloma ludźmi i widzę, że małe firmy całkiem dobrze sobie radzą. Musimy pokazać, że nie jesteśmy w jednym worku z takimi regionalnymi outsiderami, jak np. Węgry. Musimy dużo zrobić, by ograniczyć negatywne skutki światowego kryzysu. I tu jest duże pole do popisu dla rządu i parlamentu. Mądre i odważne decyzje antykryzysowe powinny zapewnić utrzymanie naszej gospodarki w całkiem niezłym stanie. Nie chciałabym jednak wróżyć, jak będą wyglądać poszczególne wskaźniki, bo nie wiemy, w której fazie kryzysu światowego jesteśmy. Myślę, że dopiero w drugiej połowie roku okaże się, czy osiągnął już dno. Jestem optymistką i twierdzę, że będziemy mieć wzrost gospodarczy. Obstawiałabym dynamikę 1-2-procentową na koniec roku.

Gdyby dziś otrzymała pani tekę premiera, co zrobiłaby pani w pierwszej kolejności?

Po pierwsze, wzięłabym się za usprawnienie procedur przyznawania funduszy unijnych. Należy zrobić wszystko, aby firmy szybciej i łatwiej uzyskiwały wsparcie finansowe z UE. To absolutny priorytet.

Po drugie, starałabym się szybko zwiększyć elastyczność zatrudniania. Tylko w ten sposób możemy ograniczyć zwolnienia pracowników. Redukcje są traumą nie tylko dla osób tracących pracę, ale także dla pracodawców. Dlatego należy tak zmienić przepisy, aby prawo nie krępowało zatrudnienia i pozwalało dostosować je do potrzeb i możliwości pracodawców. Innej drogi nie ma.

okiem eksperta

Marcin Mrowiec, główny ekonomista banku Pekao

Fachowiec na stanowisku

Maja Goettig jest nie tylko osobą bardzo sympatyczną, ale też niezwykle kompetentną i skrupulatną. Nie dziwię się, że została doceniona. Na obecną pozycję ciężko i uczciwie zapracowała. Na stanowisku głównego ekonomisty banku nie pojawiła się znikąd. Przez lata solidnie pracowała w cieniu jej poprzednika — Ryszarda Petru. Zbierała doświadczenie, które teraz wykorzystuje w pracy. Jest ceniona wśród analityków. Nie ulega wątpliwości, że zna się na rzeczy. W pracy jest bardzo solidna i precyzyjna. Kiedy bierze się za jakieś zadanie, można być spokojnym, że świetnie sobie z nim poradzi. Jej analizy i komentarze są zarówno świetne merytorycznie, jak i formalnie — Maja ma łatwość formułowania myśli i przelewania ich na papier. Potrafi myśleć analitycznie i wyciągać wnioski.

okiem eksperta

Jakub Borowski, główny ekonomista Invest Banku

Ściągawka dla polityków

Henryka Bochniarz osiągnęła olbrzymi sukces. Udało jej się zbudować od podstaw profesjonalną organizację, która potrafi skutecznie lobbować na rzecz dobrych rozwiązań dla gospodarki i biznesu. Lewiatan nie ogranicza się tylko do bywania w mediach, ale też prowadzi solidną działalność badawczą, ma solidne zaplecze eksperckie. Wielkim osiągnięciem Henryki Bochniarz jest stworzona przez nią czarna lista barier w prowadzeniu biznesu. To świetna ściągawka dla tych polityków, którzy chcą uwolnić gospodarkę z uwierającego gorsetu. Szefowa Lewiatana jest też świetną osobą do prowadzenia dialogu w Komisji Trójstronnej. Jest ciepła i szuka kompromisu, co sprzyja osiąganiu porozumienia z rządem i związkowcami. Nie kojarzy się z przedsiębiorcą krwiopijcą

O kolejności w zestawieniu internetowym decydowali użytkownicy naszego portalu, którzy oddali 4071 głosów na stronie zloteobcasy.pb.pl. O kolejności w drugim głosowaniu decydowali nasi eksperci. Każdy z nich wskazał trzy "medalowe" nazwiska. Za pierwsze miejsce przyznawaliśmy 3 pkt, za drugie — 2, a za trzecie — 1 pkt. O wskazanie najbardziej wpływowych kobiet pokusili się: Lech Witecki (GDDKiA), Paweł Olechnowicz (Lotos), Przemysław Sztuczkowski (Złomrex), Jerzy Bernhard (Stalprofil), Witold Modzelewski (ISP), Maciej Grelowski (BCC), Jeremi Mordasewicz (Lewiatan), Marcin Kubit (Mediatel), Aleksander Drzewiecki (House of Skills), Wiesław Podraza (Sanplast), Kazimierz Pazgan (Konspol), Robert Mianowski (TNT Express Poland), Mariusz Pleban (Multi Communications), Jacek Rachel (BDM), Michał Machlejd (SPEC), Paweł Kiełczykowski (Schenker), Andrzej Grzych (Inter Partner Assistance Polska), Artur Sulewski (LeasePlan Fleet Management), Frank W. Rissler (Vocollect), Maciej Szczechura (Eurobank), Piotr Wielgomas (Bigram), Beata Żytka (Transearch), Agnieszka Bulik (Randstad), Robert Kozielski (Redan), Marcin Górzyński (Aquila Park), Jan Ryszard Wojciechowski (Internet Group), Arkadiusz Michaliszyn (CMS Cameron McKenna), Grzegorz Koterwa (Artman), Krzysztof Rybiński (Ernst Young), Adam Kołodziejczyk (Ford), Tomasz Buraś (DHL), Jacek Siwicki (Enterprise Investors), Adrian Adamowicz (Pioneer Pekao TFI), Maciej Szwarc (AXA), Teresa Kamińska (Pomorska SSE), Marek Cieślak (Łódzka SSE), Cezary Tkaczyk (Starachowicka SSE), Dorota Puchlew (ING Securities), Piotr Kuczyński (Xelion), Marek Moczulski (Mieszko), Dariusz Nowakowski (Animex), Jakub Borowski (Invest Bank), Andrzej Malinowski (KPP). Dziękujemy i zapraszamy za rok

Tadeusz Markiewicz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu