Lawina problemów w budowlanej spółce

opublikowano: 19-02-2019, 06:49

Trakcja zanotowała 75 mln zł straty netto w 2018 r. z powodu realizacji nierentownych kontraktów. Konsekwencją jest naruszenie umów kredytowych z bankami i konieczność dokapitalizowania.

Przegląd kontraktów długoterminowych zakończył się w Trakcji PRKiI rozpoznaniem strat w wysokości 138,9 mln zł w czwartym kwartale 2018 r. Sytuację nieco podratowała sprzedaż nieruchomości we Wrocławiu (+53 mln zł brutto), ale końcowy wynik za 2018 r. to 75 mln zł straty netto (jednostkowo), przy 1 mld zł przychodów, 123 mln zł straty brutto ze sprzedaży i 85 mln zł straty EBITDA.

Marcin Lewandowski, prezes Trakcji.
Zobacz więcej

Marcin Lewandowski, prezes Trakcji. Fot. ARC

Straty są spowodowane "niemożliwym do przewidzenia na dzień zawierania kontraktów poziomem wzrostu kosztów oraz wydłużeniem okresu ich realizacji" - podano.

Jak zaznaczono, spółka nie uwzględnia w wyniku finansowym wartości pozwów sądowych, składanych przez spółkę wobec zamawiających na łączną wartość przedmiotu sporów wynoszącą ok. 110 mln zł. Ponadto spółka planuje złożenie kolejnych pozwów o wartości ok. 30 mln zł. Spółka nie uwzględnia również w wyniku finansowym pozostałych roszczeń kontraktowych o wartości ponad 120 mln zł, których dochodzi na drodze pozasądowej.

"Kontrakty, na których nastąpiło obniżenie marż, niemal w całości zostały pozyskane w okresie do połowy 2017 roku, charakteryzującego się wysoką presją na wartość ofert w rezultacie przedłużającej się luki inwestycyjnej" - dodano.

Obecny portfel zamówień jest o 45 proc. wyższy niż w 2017 r. i na koniec 2018 r. wynosił 2,2 mld zł. Dodatkowo spółka oczekuje na podpisanie umów w przetargach, w których złożono najkorzystniejsze oferty o łącznej wartości 571 mln zł netto.

Odnotowanie strat wskazuje na "ryzyko niespełnienia wskaźników finansowych" w umowach kredytowych z Pekao, ING, mBankiem, Credit Agricole i Haitong Bankiem.

Zarząd spółki podjął uchwałę o rozpoczęciu działań zmierzających do refinansowania istniejącego zadłużenia bankowego oraz dokapitalizowania spółki poprzez emisję nowych akcji.

"Zamiarem Spółki w zakresie powyżej podjętych działań jest pozyskanie nowego, zwiększonego finansowania bankowego oraz optymalizacja jego warunków, a także podwyższenie kapitału zakładowego w celu wsparcia dalszego rozwoju działalności Spółki w przyszłości| - dodano.

Przez ostatni rok notowania Trakcji spadły niemal o połowę.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu