Ławrow: Rosja za rozwojem partnerstwa z UE

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 20-12-2006, 15:07

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow ocenił, że partnerstwo Rosji z Unią będzie tym efektywniejsze, im bardziej jednolita będzie Unia.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow ocenił w środę, że partnerstwo Rosji z Unią Europejską będzie tym efektywniejsze, im bardziej jednolita będzie Unia.

"Opowiadamy się za umocnieniem stosunków z UE. Rosja jest zainteresowana, by problemy powstające wewnątrz UE były rozwiązywane. Im bardziej jednolita będzie Unia, tym efektywniejsze będą nasze stosunki dwustronne" - powiedział Ławrow na konferencji prasowej w Moskwie.

Szef MSZ Rosji wyraził nadzieję, że rozmowy o pracach nad nowym porozumieniem o partnerstwie i współpracy będą priorytetem przyszłorocznego przewodnictwa Niemiec i Portugalii w UE.

Indagowany o zachodnią krytykę w sprawie demokracji i praw człowieka w Rosji, zapewnił, że Moskwa "zawsze daje odpowiedź i uwzględnia rekomendacje swoich partnerów, gdy zadają jej konkretne pytania".

Ławrow zwrócił jednak uwagę na krytykę "wylewającą się za pośrednictwem mediów" na Rosję, zwłaszcza w czasie zagranicznych wizyt prezydenta Władimira Putina. "Odnosi się wrażenie, że celem tego jest nie pomoc Rosji, a jej osłabienie, wpływanie na opinię publiczną tego czy innego kraju" - zaznaczył.

Zdaniem Ławrowa powrót Rosji na arenę międzynarodową był dla niektórych nieprzyjemną niespodzianką. "W miarę jak Rosja staje się silniejsza, u konkurentów pojawia się chęć wybicia jej z równowagi" - uznał rosyjski minister.

Ocenił, że jest to naturalna chęć. "Ważne, żeby metody walki konkurencyjnej były uczciwe, nie wychodziły za ramy przyzwoitości" - dodał.

Ławrow skrytykował sposób relacjonowania przez zachodnie media tajemniczej śmierci byłego rosyjskiego agenta Aleksandra Litwinienki, otrutego w Londynie.

"Zauważyłem wysiłki, by zaciemnić obraz. Ważne jest, że nie brano pod uwagę naszego punktu widzenia. W reportażach nie wspominano o faktach znanych i dostępnych w Rosji" - wskazał.

Rosyjski minister skrytykował też Estonię za wypaczanie historii, wskazując, że niebezpieczne jest zrównywanie wyzwolicieli z okupantami. "To jest wyzwanie dla całej międzynarodowej opinii publicznej" - podkreślił.

Ławrow zaznaczył też, że UE powinna aktywniej domagać się ochrony mniejszości narodowych, w tym rosyjskiej, w Estonii i na Łotwie. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane