'Le Figaro': Polska chce być stolicą w dziedzinie usług

21-04-2007, 19:49

Francuski dziennik "Le Figaro" pisze w sobotę, że  Polska marzy o pozycji europejskiej stolicy w sektorze usług, na co ma  szanse.

Powołując się na wiceprezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PaIiIZ) Wojciecha Szelągowskiego, gazeta przypomina, że co najmniej 50 wielkich firm, takich jak IBM, HP, Shell, Fiat, Motorola, otworzyło w Polsce swoje biura od końca lat 90.

O wyborze Polski decyduje niski koszt pracy, zachęty podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych i dobrze wykwalifikowani pracownicy. "Poza Rosją, prześcigamy inne kraje Europy Wschodniej pod względem młodych z dyplomami" - cytuje Szelągowskiego "Le Figaro".

Poza tym, według przytaczanych w artykule danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Polacy są najbardziej pracowitym narodem świata po mieszkańcach Korei Płd. Jak informuje dziennik, w 2004 roku Polacy przepracowali średnio 1957 godzin, a Koreańczycy - 2380.

O atrakcyjności Polski dla zagranicznych przedsiębiorców decydują także niskie koszty pracy - również w porównaniu z innymi krajami tej części Europy. Według ośrodka badawczego Economist Intelligence Unit (EIU), na który powołuje się gazeta, koszt pracy w Polsce to 5,2 dolara na godzinę, podczas gdy w Czechach - 6,1, na Słowacji - 8,2, a na Węgrzech - 10,3.

Doniesienia te potwierdzają sami zainteresowani. Przedstawiciele Fiata w Polsce powiedzieli w rozmowie z "Le Figaro", że spotkali się u nas z bardzo dobrze wykształconymi pracownikami, mówiącymi w obcych językach.

Francuski dziennik wymienia Fiata jako przykład udanego przeniesienia do Polski swoich usług. Jak przypomina gazeta, Fiat otworzył w Polsce nowoczesne biuro, które zajmuje się księgowością i zarządzeniem personelem swoich wszystkich europejskich filii. (PAP)

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / 'Le Figaro': Polska chce być stolicą w dziedzinie usług