Leasing mocno wyhamował

opublikowano: 08-12-2019, 22:00

Rynek, który wcześniej rósł w tempie dwucyfrowym, odnotował spadek. To efekt spowolnienia gospodarczego.

Związek Polskiego Leasingu (ZPL) podał wyniki za trzy kwartały tego roku. Okazuje się, że wartość wszystkich kontraktów sfinansowanych przez branżę wyniosła 56,9 mld zł. To o 2,4 proc. mniej niż rok temu. Wyniki spółek leasingowych obrazują pogarszającą się sytuację w gospodarce. To pierwszy spadek po sześciu latach nieprzerwanego rozwoju rynku. Andrzej Sugajski, dyrektor generalny ZPL, zwraca uwagę, że sytuacja przypomina tę z 2012 r., kiedy branża też mocno wyhamowała z dwucyfrowegowzrostu, który zanotowała rok wcześniej.

NA MINUSIE:
NA MINUSIE:
Ten rok branża może zakończyć na 4,5-procentowym minusie, jeśli chodzi o finansowanie nowych aktywów. W przyszłym będzie nieco lepiej, ale o dwucyfrowym wzroście można zapomnieć — mówi Andrzej Sugajski, dyrektor generalny ZPL.
Fot. ARC

— Różnica jest taka, że wtedy spowolnienie trwało bardzo krótko i już w kolejnym roku tempo wzrostu wróciło do poziomu dwucyfrowego. Tym razem z uwagi na wyraźne sygnały płynące z gospodarki, dotyczące zmniejszającej się dynamiki PKB, spodziewamy się wyhamowania rozwoju rynku leasingu. Na koniec roku spadek wyniesie około 4,5 proc. — mówi Andrzej Sugajski.

Jego zdaniem w przyszłym roku leasing wróci na ścieżkę wzrostu, ale na pewno nie będzie on dwucyfrowy. W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku leasingodawcy finansowali najczęściej pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 tony. Mają one 43,1 proc. udziału w strukturze rynku. Drugą kategorią aktywów były maszynyi inne urządzenia — w tym IT, z udziałem na poziomie 29 proc., trzecią natomiast były środki transportu ciężkiego — 26,3 proc. Zarówno nieruchomości,jak też inne aktywa mają niewielki udział w rynku, wynoszący poniżej 1 proc. Wartość sfinansowanych pojazdów lekkich sięgnęła 24,5 mld zł, o 8,5 proc. mniej niż rok temu.

W przypadku aut osobowych spadek sięgnął 10,6 proc., a pojazdów dostawczych wzrósł o 3,8 proc. Umowy dotyczące samochodów osobowych stanowią aż 83 proc. całej kategorii, a pojazdów dostawczych — 17 proc. W przypadku maszyn i innych urządzeń wzrost sięgnął 4,8 proc. Branża sfinansowała te aktywa o wartości 16,5 mld zł. Największym zainteresowaniem cieszyły się maszyny budowlane (wzrost o 4,3 proc.), do produkcji tworzyw sztucznych i obróbki metali (4,2 proc.), IT (14,9 proc.) oraz inne (22,8 proc.). Spadło finansowanie maszyn rolniczych (o 7,7 proc.), poligraficznych (o 12,7 proc.), dla przemysłu spożywczego (o 8,7 proc.) i sprzętu medycznego (10,7 proc.).

Od stycznia do końca września polscy leasingodawcy podpisali także nowe kontrakty dotyczące takich aktywów, jak ciągniki siodłowe, naczepy i przyczepy, pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 tony, autobusy, samoloty, statki czy środki transportu kolejowego, o łącznej wartości niemal 15 mld zł. W tym przypadku wzrost był niewielki, bo rzędu 0,5 proc. Z szacunków ZPL wynika, że największą grupę klientów korzystających z leasingu stanowią firmy z obrotami do 20 mln zł, czyli mikro— i małe przedsiębiorstwa — 71,4 proc. 28,3 proc. to spółki, których obroty przekraczają 20 mln zł. Osoby indywidualne stanowią zaledwie 0,2 proc. klientów leasingodawców. Finansowanie sektora publicznego w dalszym ciągu pozostaje marginalne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane