Leasing na prototyp? Start już w marcu

opublikowano: 27-02-2014, 00:00

W nowym programie przedsiębiorcy dostaną dostęp do patentów oraz mogą skorzystać z dotacji i leasingu na preferencyjnych zasadach.

Rusza pierwszy w Polsce instrument wspierania innowacji, w którym współpracować będą instytut naukowy, firma leasingowa oraz firma doradcza specjalizująca się w pozyskiwaniu funduszy dla firm. Pilotaż nowego przedsięwzięcia rozpocznie się w marcu i obejmie Polskę północną. Celem jest stworzenie przejrzystej ścieżki pozwalającej firmom na realizację pionierskich przedsięwzięć B+R, które miałyby niewielkie szanse na pozyskanie finansowania na standardowych zasadach — ze względu na duże ryzyko niepowodzenia.

Jak to działa

Firmy z sektora MSP otrzymają dostęp do aktualnych zgłoszeń patentowych Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk. Jeśli okaże się to konieczne, naukowcy z instytutu zaprojektują także dla małych i średnich firm rozwiązania „szyte na miarę”.

— Ta współpraca to kolejny ważny krok, który wpłynie na lepszy przepływ informacji na linii nauka-biznes. Nasza rola w programie obejmować będzie trzy główne obszary — sprzedaż praw patentowych, sprzedaż lub wymianę know-how i pomoc w opracowaniu nowych rozwiązań technologicznych — mówi prof. Leszek Sirko, dyrektor Instytutu Fizyki PAN. Na cele związane z innowacyjnością, w tym zakup gotowychpatentów oraz prace nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi, firmy będą mogły otrzymać fundusze dzięki wsparciu firmy doradczej Crido Taxand.

— Uzyskując dotację na cele związane z innowacyjnością przedsiębiorca może otrzymać np. refundację poniesionych wcześniej własnych nakładów inwestycyjnych. Jej wysokość zależy od bardzo wielu czynników. Można przyjąć, że dla projektów innowacyjnych oraz badawczych realizowanych w latach 2014-20 wyniesie ona średnio od 35 proc. do 80 proc. kosztów projektu — mówi Magdalena Kosewska-Kwaśny, partner Crido Taxand.

Na początek seminaria

Natomiast prototypy maszyn i urządzeń sfinansują na preferencyjnych zasadach za pośrednictwem Raiffeisen Innovation — z wykorzystaniem systemu gwarancji finansowych oferowanych we współpracy z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym w ramach tzw. programu RSI (czyli Instrumentu Podziału Ryzyka). Przepustkę do programu daje już samo posiadanie patentu do innowacyjnych technologii. Ale to tylko jedna z opcji. Z funduszy RSI mogą skorzystać wszystkie małe i średnie firmy, które wykażą się potencjałem innowacyjnym. W marcu partnerzy rozpoczną wspólny pilotażowy cykl seminariów innowacyjności adresowanych do przedsiębiorstw z różnych sektorów gospodarczych. Będą się one odbywać m.in. na terenie parków naukowo-technologicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu