Leasing skurczył się o jedną trzecią

ET
opublikowano: 28-04-2009, 00:00

Ruchomości stanęły, jakiś ruch widać w nieruchomościach, ale generalnie jest jak w całej gospodarce. Kryzysowo.

Ruchomości stanęły, jakiś ruch widać w nieruchomościach, ale generalnie jest jak w całej gospodarce. Kryzysowo.

Leasing uważany jest za najbardziej wrażliwy barometr kondycji gospodarczej, bo jako pierwszy obrywa, kiedy przychodzi spowolnienie, ale gdy wraca koniunktura, jest w pierwszym szeregu beneficjentów. Niestety, wyniki branży z I kwartału pokazują, że mamy niż. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku rynek leasingu skurczył się aż o 37,2 proc. — do 5,27 mld zł z 8,3 mld zł.

Trudno dziwić się tak słabym wynikom, skoro branże korzystające z tego rodzaju finansowania często cienko przędą. Kondycja firm transportowych i samochodowych odbiła się na wynikach leasingu pojazdów, odpowiadając za połowę wartości rynku. Główny motor napędowy dostał zadyszki. W I kwartale w leasing poszły samochody o wartości 2,7 mld zł, co jest kwotą prawie o połowę mniejszą niż rok temu.

Spadek produkcji przemysłowej przełożył się na mniejsze wydatki na leasing maszyn i urządzeń. Tu wynik branży był gorszy o 26,9 proc. niż w 2008 r. Całkiem nieźle trzyma się jeszcze leasing sprzętu IT. Dynamika liczona rok do roku jest ujemna, ale minus stosunkowo niewielki -2,7 proc.

Łącznie cały rynek ruchomości zdecydowane wytracił ostre tempo narzucone przed dwoma laty, gdy rósł on w imponującym tempie. W I kwartale spadł i to z wysokiego konia — aż o 40 proc.

Wciąż widać natomiast ruch na rynku leasingu nieruchomości, którego wartość wzrosła na początku roku o 4,3 proc.

Andrzej Sugajski, szef Związku Polskiego Leasingu, uważa, że wyniki w I kwartale trzeba rozpatrywać w pewnym kontekście i dopiero wtedy wyciągać wnioski, które wcale nie muszą być tak ponure, jak wskazywałyby suche liczby.

— W pierwszych miesiącach roku banki dopiero dostosowywały strategie do nowych realiów, decydując, ile funduszy przeznaczyć na leasing, a ile na kredyt. Sądzę, że może jeszcze nie w II kwartale, ale w drugiej połowie roku finansowanie leasingu poprawi się — mówi Andrzej Sugajski.

W całym roku dynamika z pewnością będzie ujem- na, jednak spadki będą nie- co mniejsze niż w I kwarta- le i mogą wynieść 25-30 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu