Leasingodawcy dogadzają sektorowi MSP

opublikowano: 10-04-2012, 00:00

O nowości produktowe w leasingu trudniej, ale leasingodawcy mają także inne pomysły na to, żeby dogodzić MSP.

Sytuacja gospodarcza niepewna, a leasingowi to tylko na rękę. Trudniej firmom dostać kredyt na samochód, nie stać ich na jego zakup za własne pieniądze — nic, tylko skorzystać z leasingu. Firmy leasingowe chętnie sprzyjającą sobie aurę wykorzystują i starają się wprowadzać dla klientów jak najwięcej udogodnień. Zmiany produktowe mające zaspokoić potrzeby najmniejszychklientów ogłaszał niedawno Europejski Fundusz Leasingowy. W ofercie pojawił się Start Leasing, przeznaczony dla mikrofirm działających na rynku krócej niż 6 miesięcy, z gwarancją Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI). EFI pokryje część ewentualnych strat w razie problemów ze spłatą zobowiązań wynikających z umowy leasingowej.

Szybka ścieżka

Produkt przeznaczony specjalnie dla małych firm pojawił się także m.in. w ofercie ING Lease w kwietniu ub.r. Jednak ostatnio Bank ING wpadł na inny pomysł — po przejęciu spółki leasingowej od marca tego roku leasing oferuje w systemie Fast Track, czyli szybkim procesie kredytowym. Wniosek kredytowy może być rozpatrzony w ciągu kilkunastu godzin, limit wynosi do 4 mln zł i można go wykorzystać na dowolny sposób finansowania.

— Będzie to korzystne dla klientów, którzy w jednym miejscu mogą zaspokoić wszystkie swoje potrzeby — przekonuje Michał Bolesławski, wiceprezes ING Banku Śląskiego.

Wcześniej postępowanie w zakresie leasingu toczyło się oddzielnie, klienci musieli się orientować, gdzie pójść, żeby dostać leasing. I zwykle udawali się do konkurencji. Teraz ING będzie mógł zatrzymać ich u siebie.

Niższe raty

Z kolei VB Leasing ma kilka pakietów specjalnie dla sektora MSP. Zdaniem Tomasza Woźnego, dyrektora Departamentu CFM VB Leasing, cena i spersonalizowana oferta odgrywają decydującą rolę w obsłudze małych i średnich firm. Równie ważne są czytelne umowy, które wpływają też na oszczędność czasu przedsiębiorcy.

— Jasno określamy w nich zasady współpracy, eliminując tym samym możliwość przyszłych nieporozumień — mówi Tomasz Woźny.

Na kwestie związane z kosztami, ich redukcję i stabilność, stawia również LeasePlan.

— Oferowana przez LeasePlan w ramach wynajmu długoterminowego dla małych i średnich przedsiębiorstw rata leasingowa może być nawet do 40 proc. niższa od raty naliczanej w przypadku typowego leasingu — mówi Artur Sulewski, dyrektor Handlowy LeasePlan Management.

Stabilność kosztów może natomiast zaoferować dzięki wprowadzeniu do oferty usługi platinum, której użytkownicy mają zagwarantowane pokrycie kosztów serwisowych, nawet jeśli powstały one z winy użytkowników.

— Opłatą serwisową objęte są koszty napraw i serwisu samochodu, także w przypadku, gdy wynikają z zaniedbania użytkownika lub niewłaściwego użytkowania samochodu — dodaje Artur Sulewski.

Ponadto LeasePlan klientom może zaoferować własne ubezpieczenie flotowe oraz własny system likwidacji szkód — a to oznacza i oszczędność, i inne, specjalne warunki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu