Lecimy w kosmos

Michał Matys
21-10-2011, 00:00

W październiku Polska rozpoczyna formalne negocjacje w sprawie przystąpienia do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Organizacja skupia 18 państw (z naszej części Europy należą do niej Czechy).

Posiada siedzibę w Paryżu oraz kosmodrom w Gujanie Francuskiej. Jednym z głównych celów agencji jest stworzenie floty rakiet kosmicznych. Polacy wyprodukowali już dla agencji anteny do laboratorium kosmicznego, które we współpracy z NASA umieszczono na krążącej wokół Ziemi stacji kosmicznej.

Obecnie przygotowujemy się do wystrzelenia w kosmos pierwszego polskiego satelity. Właściwie ma to być ministacja obserwacyjna z teleskopem do śledzenia gwiazd. Będzie wyglądać jak niewielka kostka o boku zaledwie 20 cm oraz ważyć około 7 kilogramów. We wrześniu rozstrzygnięto konkurs na nazwę satelity – postanowiono, że będzie nazywał się Lem. W kosmos poleci najwcześniej pod

koniec przyszłego roku. Prawdopodobnie mniej więcej w tym czasie Polska stanie się również członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Matys

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Lecimy w kosmos