... lecz Amerykanie są daleko za czołówką

Marcin Zieliński
opublikowano: 17-06-1999, 00:00

... lecz Amerykanie są daleko za czołówką

Zagraniczny kapitał do polskich ubezpieczeń powinien płynąć z Niemiec, z innych państw europejskich i ze Stanów Zjednoczonych — uważa Jerzy Wysocki, szef Polskiej Izby Ubezpieczeń. Na razie liderami są Niemcy, którzy daleko w tyle zostawili ubezpieczycieli zza oceanu.

Nasi rozmówcy — specjaliści z branży — zgodnie podkreślają, że część amerykańskich ubezpieczycieli wyjątkowo słabo orientuje się w realiach polskiego rynku. Jedna z tamtejszych firm, która chciała sprzedawać u nas ubezpieczenia zdrowotne, na szefa grupy rozpoznającej u nas scenę ubezpieczeniową wyznaczyła byłą stewardesę (nie dała sobie rady). Zdarza się, że Amerykanie odwiedzają PIU i pytają, jakie polisy powinni sprzedawać w Polsce, aby wyjść na swoje.

Aktuariusz zza oceanu

— Asekuratorzy zza oceanu interesowali się Polską na początku lat 90. Od kilku lat znowu pytają o szanse w naszych ubezpieczeniach. Podpowiadam Amerykanom, że aby osiągnąć tutaj sukces, powinni zatrudniać polskiego szefa i specjalistę od sprzedaży. Aktuariusze i zespół finansistów powinni być z USA — mówi Jerzy Wysocki.

Ostatnio wzrasta zainteresowanie Amerykanów prowadzeniem interesów w Polsce. Pojawili się inwestorzy skupieni wokół General Electric, z kilkuset milionami zł do zainwestowania w ubezpieczenia. PIU nie podaje jednak nazw tych firm. Aetna, po tym jak zainwestowała w PTE PBK, przygotowuje się do sprzedaży ubezpieczeń zdrowotnych. Myśli o zainwestowaniu około10 mln USD (40 mln zł) w spółkę Korvita.

Miejsca dla siebie szuka też Chubb, specjalista od ubezpieczeń nieszczęśliwych wypadków. Plan tej firmy zakłada prawdopodobnie przejęcie w przyszłości TUiR Warta.

AIG i Cigna już są

Na razie na wejście do Polski zdecydowało się AIG, które odniosło sukces ze swoją życiową spółką Amplico Life. Nieco w cieniu pozostaje nadal majątkowa firma tej grupy — AIG Poland. Dotychczas nie rozwinęły skrzydeł spółki Cigny, czyli Cigna STU i Cigna STU Życie. Licencję otrzymało niedawno także Prudential TU na Życie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Zieliński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / ... lecz Amerykanie są daleko za czołówką