Lekkie odbicie na NYSE

opublikowano: 21-06-2013, 22:08

Zamknięcie tygodnia na amerykańskich giełdach przebiegało w mocno nerwowej atmosferze.

Po czwartkowej, najmocniejszej od listopada 2011 r. przecenie, część inwestorów podjęła próbę odreagowania, co szczególnie widoczne było w segmencie spółek reprezentujących tradycyjne sektory gospodarki. Zdecydowanie gorzej sytuacja przedstawiała się w segmencie spółek technologicznych.

W dalszym ciągu na parkietach zauważalne były obawy związane z treściami zawartymi w środowym wystąpieniu Bena Bernanke, szefa Fed, który potwierdził, że Rezerwa Federalna zacznie się wycofywać z luzowania ilościowego. Teraz uczestniczy rynku spekulują i zachodzą w głowę, kiedy zacznie się zakręcanie kurka. Ekonomiści oczekują, że już od września z 85 do 65 mld USD Fed zmniejszy środki przeznaczone na comiesięczny skup obligacji.

Ostatecznie po całodniowym wahaniu indeks DJ IA zakończył sesję wzrostem o 0,29 proc. Z kolei wskaźnik S&P500 zyskał 0,27 proc. Stracił za to 0,22 proc. indeks Nasdaq,

Udany dzień mieli przede wszystkim posiadacze akcji producentów dóbr szybkozbywalnych i ochrony zdrowia. Wycena papierów koncernu farmakologicznego Merck rosła o ponad 1,9 proc. zaś Procter & Gamble o ponad 1,6 proc.

W górę szedł kurs akcji Facebook. To pokłosie rozszerzenia oferty dla smartfonów poprzez dodanie usługi wideo do serwisu Instagram. Ma to pomóc najpopularniejszemu serwisowi społecznościowemu w rywalizacji z Twitterem, gdyż użytkownicy będą mogli sobie przesyłać materiały filmowe do długości nie przekraczającej 15 sekund.

Mocna, sięgająca chwilami ponad 8 proc. przecena stała się udziałem walorów Oracle. Największy na świecie producent oprogramowania dla baz danych poinformował o wynikach za czwarty kwartał roku finansowego z zyskiem na akcję rzędu 87 centów i sprzedażą na poziomie 11 mld USD, które okazały się słabsze od oczekiwań specjalistów. Nawet informacja o podwojeniu kwoty przeznaczonej na wypłatę dywidendy i zwiększenie o 12 mld USD kwoty przeznaczonej na skup akcji, a także zgłoszenie akcesu do włączenia do notowań NYSE nie zdołały przeciwdziałać przecenie.

W skali całego tygodnia indeksy straciły odpowiednio DJ IA -1,8 proc. S&P500 -2,1 proc. i Nasdaq – 1,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy