Lektorat dla speca IT pożądanym benefitem

16-10-2016, 22:00

Małe firmy informatyczne przyciągają kandydatów do pracy coraz większą gamą świadczeń.

Wrocławskie firmy informatyczne finansują pracownikom naukę języków obcych. W ten sposób 81 proc. tamtejszych pracodawców z branży technologii informacyjnych chce przyciągać do siebie specjalistów i ich utrzymać — wynika z raportu HRK „IT Industry & Education in Wroclaw”.

— To m.in. dlatego, że na wrocławskim rynku informatycznym duży udział mają firmy zagraniczne. Poza tym wśród klientów polskich pracodawców znaczną grupę stanowią przedsiębiorstwa zagraniczne — mówi Monika Antczak, menedżer zespołu zajmującego się w HRK rekrutacją specjalistów dla branży ICT. Wymagana jest przede wszystkim znajomość języka angielskiego, ale w programie szkoleń językowych oferowanym przez firmy są też niemiecki, francuski, hiszpański, włoski i portugalski.

Raport z badania przeprowadzonego przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i firmę doradczą HRK pokazuje zarazem, że pozostałe benefity oferowane w firmach informatycznych we Wrocławiu nie różnią się od zapewnianych w innych branżach i regionach. Na tej liście są finansowane przez pracodawców zajęcia sportowe (78 proc. wskazań), pakiety medyczne (75 proc.), telefony komórkowe (53 proc.) czy ubezpieczenia na życie (44 proc.). Jednocześnie firmy z branży IT coraz częściej organizują i finansują pracownikom np. śniadania i lunche (28 proc.), zwracają koszty dojazdu do pracy, oferują wyjazdy turystyczne, bilety do kina i teatru. Wprowadzają też dogodniejsze dla zatrudnionych warunki wykonywania obowiązków.

W branży IT bardzo popularne są elastyczny czas pracy (91 proc.) i praca zdalna (84 proc.). Poza tym pracodawcy wyraźnie stawiają na rozwój pracowników — organizują im szkolenia technologiczne (78 proc.), zapewniają udział w konferencjach branżowych i partycypują w kosztach egzaminów umożliwiających uzyskanie certyfikatów.

Charakterystyczne dla branży IT jest stosowanie polityki BYOD (Bring Your Own Device), która umożliwia korzystanie w miejscu pracy i na jej potrzeby z własnych urządzeń mobilnych, np. smart fonów czy tabletów. — Większość firm IT, zwłaszcza mniejszych, w kontaktach z kandydatami eksponuje cechy odróżniające je od organizacji działających w bardziej sformalizowanych branżach. Podkreślają swobodną atmosferę i dużą elastyczność w podejściu do pracy — wyjaśnia Joanna Kotzian, ekspert ds. employer brandingu w HRK. Podkreśla, że dotyczy to nie tylko Wrocławia, ale całego kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Lektorat dla speca IT pożądanym benefitem