Lemur znów wspiera samorządy

05-11-2015, 22:00

Ruszył nabór do II edycji programu Lemur. Samorządy i należące do nich spółki mogą otrzymać zwrot nawet 60 proc. wydatków na ekologiczne obiekty.

Program Lemur ma wspierać działania związane z zapisami unijnej dyrektywy z maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Dokument przewiduje, że od 2019 r. nowe obiekty, zajmowane przez władze publiczne i do nich należące, będą miały niemal zerowe zużycie energii. W ramach drugiego naboru do programu Narodowy Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przekaże 262 mln zł w formie pożyczki i 28 mln zł na dotacje.

Można je przeznaczyć na inwestycje, których koszt kwalifikowany przekracza 1 mln zł. Pożyczka wynosi do 1,2 tys. zł na 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku i może zostać częściowo umorzona po uzyskaniu określonych parametrów eksploatacyjnych budynku. W przypadku najwyższej klasy energooszczędności może to być nawet 60 proc., przy klasie B — do 40 proc., w przypadku klasy C — do 20 proc.

— Klasa energetyczna budynku wyznaczana jest na podstawie wskaźnika zintegrowanej oceny energetycznej budynku. Pod uwagę bierze się zapotrzebowanie energetyczne obiektu na ogrzewanie, podgrzewanie wody, chłodzenie i oświetlenie — mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia w firmie Trilux Polska.

Tłumaczy, że oświetlenie — obok ogrzewania — odpowiada za największy odsetek kosztów energetycznych w obiektach komercyjnych i budynkach użyteczności publicznej.

— W powstających inwestycjach, szczególnie tam, gdzie znaczenie mają względy ekologiczne, wykorzystuje się niemal wyłącznie oświetlenie LED. Jest dużo trwalsze i wydajniejsze niż rozwiązania konwencjonalne. Przy zastosowaniu automatycznych systemów zarządzania oświetleniem, pozwalających optymalnie dostosować pracę lamp do potrzeb pomieszczenia, uzyskane dzięki nim oszczędności sięgają nawet 50-60 proc. — twierdzi Maciej Gronert.

Program Lemur II jest skierowany przede wszystkim do podmiotów z sektora finansów publicznych. O pieniądze mogą się ubiegać samorządowe osoby prawne i spółki prawa handlowego, w których jednostki samorządu terytorialnego mają 100 proc. udziałów lub akcji. Potencjalnymi beneficjentami są również jednostki organizacyjne Lasów Państwowych, parki narodowe, organizacje pozarządowe, kościoły, związki wyznaniowe i kościelne osoby prawne. W ramach pierwszej edycji programu, do której nabór wniosków zakończył się w 2014 r., NFOŚiGW podpisał umowy dofinansowania 21 przedsięwzięć. Ich całkowity koszt przekroczył 125 mln zł. Zatwierdzono również 8 kolejnych projektów na łączną kwotę 17,4 mln zł.

Wśród zgłaszanych inwestycji przeważają szkoły, hale sportowe, siedziby urzędów i szpitale. W II edycji programu wnioski będą zbierane do końca 2016 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Lemur znów wspiera samorządy