Lenovo sfinalizowało przejęcie Motoroli

ŁO, Bloomberg
31-10-2014, 11:20

Lenovo Group, chiński gigant elektroniki użytkowej poinformował, że sfinalizował już przejęcie Motorola Mobility, amerykańskiej firmy produkującej smartfony. Chińczycy kupili ją od Google za 2,91 mld USD.

Transakcja ma umożliwić Lenovo skuteczną walkę na cennym rynku smartfonów. Chińczycy dzięki przejęciu Motoroli zamierzają rzucić wyzwanie największym graczom, czyli koncernom Samsung i Apple. Pierwszy produkuje m.in. smartfony z serii Galaxy, a drugi popularnego iPhone’a.    

- Lenovo będzie numerem trzy na światowym rynku smartfonów, ale na pewno nie poprzestanie na tym. Chcemy stać się liderem w dziedzinie smartfonów i urządzeń mobilnych - mówi Yang Yuanqing, prezes Lenovo Group.   

Agencja Bloomberg podkreśla, że Motorola wzmocni pozycję chińskiego koncernu na rynkach europejskich i w Stanach Zjednoczonych, a także powinna zapewnić awans na podium największych producentów.  

A jaki jest obecnie rozkład siły? Lenovo poprawiło w trzecim kwartale swoją sprzedaż o 38 proc. do 16,9 mln smartfonów, wynika z danych firmy International Data Corp. Oznacza to, że koncern miał udział w rynku sięgający 5,2 proc. Jeszcze lepiej spisała się inna chińska spółka Xiaomi, która w opisywanym kwartale, a więc jeszcze przed sfinalizowanie transakcji Lenovo, zgarniała 5,3 proc. globalnego rynku smartfonów i dostarczyła klientom 17,3 mln urządzeń.   

Największym producentem smartfonów na świecie nadal jest koreański Samsung Electronics, który posiada 23,8 proc. rynku. Drugie miejsce zajmuje Apple z 12-proc. udziałem. Firma z Cupertino pokazała we wrześniu dwa nowe smartfony - iPhone’a 6 i iPhone’a 6 Plus, które w pierwszych tygodniach biły rekordy sprzedaży.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Lenovo sfinalizowało przejęcie Motoroli