Lenz: SNB ma jeszcze przestrzeń do obniżki stóp

opublikowano: 25-11-2019, 07:11

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) ma przestrzeń do obniżki stóp procentowych, powiedział w „NZZ am Sonntag” główny ekonomista Carlos Lenz.

- To nie jest wykluczone, ale one nie mogą spadać bez końca – powiedział Lenz zapytany o możliwość głębszego cięcia stóp w Szwajcarii. – To, co jest kluczowe, to że gotówka ma stopę 0 proc. Jeśli oprocentowanie depozytów jest znacząco poniżej tego, klienci wycofają swoje pieniądze. Ale ten próg nie został osiągnięty, bo trzymanie gotówki także pociąga wysoki koszt. Dlatego narodowy bank ma wciąż przestrzeń do obniżki – dodał.

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB)
Szwajcarski Bank Narodowy (SNB)
Bloomberg

Bank centralny Szwajcarii od 2015 roku utrzymuje stopę depozytów na rekordowo niskim poziomie minus 0,75 proc. i deklaruje gotowość interwencji na rynku walutowym jeśli nastąpi taka konieczność. Polityka ujemnej stopy generuje coraz większą krytykę banków komercyjnych.

Lenz powiedział, że stopa procentowa w końcu znów będzie dodatnia.

- Ale dziś jest niemożliwe określić, kiedy to się stanie – podkreślił.

Główny ekonomista SNB zwrócił uwagę, że częściowo intencją banku centralnego jest by zniechęcić oszczędzających do trzymania gotówki na rachunkach bankowych i nakłonić ich do inwestycji o większym ryzyku, które pomogłyby ożywić wzrost gospodarczy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane