Lepiej uniknąć wojny handlowej o stal

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 06-06-2018, 22:00

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, uważa, że eskalowanie konfliktu związanego z nałożeniem ceł na stal i aluminium przez amerykańską administrację nie jest w interesie Polski.

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, uważa, że eskalowanie konfliktu związanego z nałożeniem ceł na stal i aluminium przez amerykańską administrację nie jest w interesie Polski. Eurofer, zrzeszający europejskich dostawców stali, chce, by Bruksela wprowadziła działania odwetowe przeciwko USA. Jadwiga Emilewicz zapewnia jednak, że Polska i Niemcy nie chcą zaostrzać konfliktu. Tym bardziej, że jej zdaniem amerykańskie cła nie dotkną polskich producentów.

Jadwiga Emilewicz
Zobacz więcej

Jadwiga Emilewicz Fot. Marek Wiśniewski

Dane z raportu platformy analitycznej SpotData nie potwierdzają tej tezy. Wynika z niego, że w pierwszych miesiącach tego roku blachy ocynkowane i powlekane były ważnym produktem ekspertowym polskich dostawców, natomiast import prętów w styczniu tego roku zwiększył się aż o 202,5 proc., bo krajowi dostawcy nie są w stanie rywalizować z importem. Do USA Polska sprzedaje niewiele stali i właściwie jej z tego kraju nie importuje. Producenci boją się jednak, że dostaną rykoszetem, bo do Europy zaczną napływać towary z państw trzecich, które Stany Zjednoczone także obłożyły cłem. Cieszą się natomiast działające w Polsce firmy budowlane, bo stal już zaczęła tanieć, a z ich prognoz wynika, że w efekcie wdrożenia amerykańskich ceł ceny nadal będą spadać. Czy się sprawdzą, zależy od tego, czy w Europie wygra frakcja chcąca zaostrzenia wojny handlowej z USA, czy zwolennicy załagodzenia konfliktu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Górnictwo / Lepiej uniknąć wojny handlowej o stal