Lepper: ARM skupi 20 tys. ton wieprzowiny

03-01-2007, 20:26

Będą to działania na rzecz rozładowania sytuacji na rynku, poinformował minister rolnictwa Andrzej Lepper. Dodał, że rząd podjął taką decyzję i znajdą się na to środki.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni Agencja Rezerw Materiałowych (ARM) rozpocznie interwencyjny skup wieprzowiny. Na zapasy strategiczne Agencja zamierza kupić 20 tys. ton tego mięsa - poinformował w środę PAP wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper.

Jak wyjaśnił, nadwyżka trzody na polskim rynku jest duża.

"Nie można tego nazwać interwencyjnym skupem; będą to działania na rzecz rozładowania sytuacji na rynku wieprzowiny, dlatego też ARM dokona skupu na własne potrzeby ok. 20 tys. ton półtusz wieprzowych" - powiedział Lepper. Dodał, że rząd podjął taką decyzję i znajdą się na to środki.

Minister zaznaczył, że resort rolnictwa będzie podejmował działania w kierunku ustabilizowania cen trzody chlewnej, tak jak jest na rynku np. buraków cukrowych, rzepaku czy mleka. Jego zdaniem, rozwiązaniem byłoby wprowadzenie kontraktacji przez zakłady mięsne, wzorem innych unijnych krajów.

Lepper wyjaśnił, że na interwencyjne działanie potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej (KE). Zaznaczył jednak, że "na decyzje KE będziemy czekać kilka miesięcy, a na rynku wieprzowiny będą jeszcze większe problemy". Dodał, że trzeba działać szybciej.

Szef resortu zaznaczył, że sprawy nadwyżki wieprzowiny w Polsce omawiane były na forum Unii już kilkakrotnie. UE nie podjęła jednak na razie decyzji w sprawie interwencji na naszym rynku. Zdaniem Leppera, rozładowanie tzw. świńskiej górki "nie jest łamaniem unijnych przepisów, a działaniem w warunkach wyższej konieczności".

Nadwyżka mięsa wieprzowego - w ocenie ekspertów - wynosi ok. 130 tys. ton.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Lepper: ARM skupi 20 tys. ton wieprzowiny