Lepsze dane z USA poprawiają nastroje

Andrzej Gondek
opublikowano: 30-01-2008, 00:00

O ile kiepskie dane z amerykańskiego rynku nieruchomości potwierdziły kryzys w tym sektorze, o tyle 5,2 proc. wzrost zamówień na dobra trwałe mocno zastanawia. Co prawda, to dane tylko z jednego miesiąca, ale sugerują one, że gospodarka USA ma się znacznie lepiej, niż sądzono. Potwierdził to indeks zaufania konsumentów.

W reakcji na te dane wzrosły rentowności obligacji amerykańskich. Zyskał też dolar. Umocnił się wobec funta i euro odpowiednio do 1,984 i 1,475. Jeśli pozytywne informacje potwierdzą piątkowe dane z rynku pracy, to dolar zyskałby impuls wzrostowy.

Rynek krajowy, czekając na decyzje RPP i FOMC, konsoliduje się, wyceniając euro na 3,61-3,63 zł, a dolara na 2,44-2,46 zł. Z technicznego punktu widzenia rosną szanse na pokonanie górnych ograniczeń tych przedziałów i ponowny atak na tegoroczne szczyty.

Andrzej Gondek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Gondek

Polecane