Leszek Czarnecki poprosi o 800 mln zł

Katarzyna Latek
opublikowano: 11-06-2007, 00:00

Deweloperska spółka za pieniądze inwestorów chce zbudować sześć nowych osiedli i apartamentowców.

Czynnikiem ryzyka w ofercie Lc Corp są... sporty ekstremalne

Deweloperska spółka za pieniądze inwestorów chce zbudować sześć nowych osiedli i apartamentowców.

285 mln zł chce pozyskać z planowanej emisji LC Corp, spółka deweloperska kontrolowana przez znanego inwestora Leszka Czarneckiego. Większość pieniędzy wyda na budowę osiedli i apartamentowców. Za 100 mln zbuduje „bank ziemi” pod przyszłe projekty.

Na rynek trafi do 163 mln akcji LC Corp. 57 mln będą stanowiły akcje nowej emisji. Pozostałe papiery sprzeda holenderska spółka LC Corp BV, należąca w całości do Leszka Czarneckiego. W sumie wartość całej oferty przekroczy 800 mln zł (za jedną akcję, według wyliczeń „PB”, trzeba będzie zapłacić 5 zł.) Do nowych akcjonariuszy trafi około 30 proc. udziałów w LC Corp. Przez pół roku po emisji Leszek Czarnecki nie będzie sprzedawać swoich akcji.

Miliardy na inwestycje

Pieniądze z emisji będą stanowiły tylko niewielką część planowanych nakładów inwestycyjnych LC Corp wyliczanych w prospekcie na 3,3 mld zł. Pieniądze na ten cel w 80 proc. będą pochodziły z kredytów bankowych, 215 mln zł to środki własne, a 150 mln zł — przyszłe zyski.

Najwięcej, bo 60 mln zł z emisji pójdzie na Sky Tower — najwyższy budynek mieszkalny w Polsce, który ma powstać we Wrocławiu. Kolejne 50 mln zł — na Osiedle Zielony Złocień (Kraków). Inne planowane inwestycje to Vratislavia Residence (Wrocław), Osiedle Przy Promenadzie (Warszawa), Crown Apartments (Warszawa) i Rezydencja Kaliska (Łódź).

LC podaje w prospekcie, że chce się skoncentrować na projektach mieszkaniowych zapewniających wysoką stopę zwrotu. Mają być położone w dobrych lokalizacjach oraz wyróżniać się na rynku.

Ryzykowne projekty

W prospekcie emisyjnym sporo miejsca zajmują czynniki ryzyka, związane z realizowanymi projektami deweloperskimi. Jeden z nich dotyczy umowy przedwstępnej sprzedaży Universalu. LC Corp chce kupić tę spółkę, bo ma ona prawo wiecznego użytkowania cennej nieruchomości na warszawskiej Woli. LC Corp zamierza tam zrealizować projekt Crown Apartments. O działkę tę walczy jednak także spółka WTL Development i można spodziewać się, że nie zrezygnuje z batalii prawnej.

Wśród czynników ryzyka w prospekcie emisyjnym jest m.in. wygaśnięcie pozwolenia na użytkowanie Arkad Wrocławskich. Centrum zostało co prawda otwarte w kwietniu, ale do tej pory nie zakończyły się prace budowlane. Jeśli deweloper nie zdąży z zakończeniem prac do końca lipca (a części kinowej — do końca września), pozwolenie może zostać cofnięte. Ryzykiem obarczony jest także projekt Sky Tower. Prace nad nim mogą zostać opóźnione z powodu konieczności prowadzenia badań archeologicznych.

Jednym z ryzyk wymienionych w prospekcie jest również… silny wpływ Leszka Czarneckiego na działalność grupy. Ponieważ uprawia on sporty ekstremalne, w tym nurkowanie, wszelkie odniesione przez niego obrażenia mogą wpłynąć na zdolność grupy do podejmowania decyzji operacyjnych lub inwestycyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu