Leszek Czarnecki sprzedał GetBack

opublikowano: 14-03-2016, 22:00

Wrocławski windykator wreszcie zamyka transakcję sprzedaży. Do grupy trafi też gotówka — ponad 800 mln zł.

To jedna z tych klasycznych transakcji, z jakich w przeszłości znany był Leszek Czarnecki: przejąć większościowy pakiet w start-upie, sprzedać biznes do swojej spółki, a potem inwestorom.

PODWÓJNA PREMIA:
PODWÓJNA PREMIA:
Leszek Czarnecki po raz drugi sprzedaje GetBack: za pierwszym razem swojej spółce Idea Bankowi.
Marek Wiśniewski

Wcześniej wrocławski biznesmen szedł z ofertą na rynek publiczny, ale od pewnego czasu jest on dla niego niespecjalnie przychylny, o czym świadczy przeprowadzony niemal równo rok temu debiut Idea Banku. Ponieważ ścieżka na giełdę jest niedrożna, trzeba było szukać nabywców gdzie indziej.

Kupców dwóch

Jak się okazuje — z powodzeniem. Dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że Leszek Czarnecki jest na finiszu rozmów o sprzedaży GetBacku, spółki windykacyjnej z grupy Idea Banku. „PB” jako pierwszy poinformował we wrześniu ubiegłego roku o rozpoczęciu poszukiwań inwestora. Pod koniec 2015 r. ujawniliśmy, że rozmowy na wyłączność z Leszkiem Czarneckim prowadzi fundusz private equity Abris Capital.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że negocjacje dobiegły finału i jeszcze w tym tygodniu strony podpiszą umowę. Na umowie znajdą się trzy podpisy: sprzedającego i dwóch kupujących. Według naszych informacji, Abris kupuje GetBack w tandemie z jeszcze jednym funduszem, którego nazwy nie udało nam się potwierdzić.

Źródła zbliżone do transakcji twierdzą, że wartość przejęcia wynosi nieco ponad 800 mln zł. Wycena zatem nieco różni się od krążących po rynku szacunków, według których Leszek Czarnecki spodziewał się zainkasować za windykatora 1 mld zł czy nawet 1,2 mld zł. 800 mln zł przy 120 mln zł zysku zaraportowanego przez GetBack za 2015 r. daje wskaźnik P/E na poziomie 6,6. Dla porównania: PRA Group ogłosiła pod koniec lutego wezwanie na akcje DT Partners z wyceną 5,3 x P/E.

Cena dobra

Zważywszy na to, że w trakcie procesu sprzedaży zainteresowanie kupnem tego aktywa nie było zbyt wielkie — inwestorzy wycofywali się z procesu zniechęceni krótkim okresem funkcjonowania GetBacku, to bardzo dobra cena. Znalazł się podmiot, który uwierzył, że spółka będzie w stanie rosnąć w sposób trwały i równie szybki jak do tej pory.

Wielu naszych rozmówców chwali zarząd GetBacku, który wprowadza wiele innowacyjnych usług i rozwiązań. Sytuacja na rynku wierzytelności może się poprawiać dzięki rosnącym obciążeniom banków. GetBack liczy, że będą one zainteresowane przekazywaniem przeterminowanych wierzytelności firmom windykacyjnym.

— Napływ gotówki do grupy Leszka Czarneckiego to pozytywna informacja. To nie tylko sowity zwrot z inwestycji dla Idea Banku, ale też możliwość zasilenia innych podmiotów grupy w dodatkowy kapitał. Trudno jednoznacznie ocenić efekt tej transakcji dla akcjonariuszy mniejszościowych Idea Banku i Getin Holdingu — wiele zależy od tego, na co pieniądze zostaną przeznaczone. Idea Bank nie wykluczał kupna Getin Leasingu od Leszka Czarneckiego, co byłoby z mieszanymi uczuciami odebrane przez akcjonariuszy mniejszościowych — mówi Andrzej Powierża, analityk DM Banku Handlowego.

GetBack powstał na początku 2012 r. jako firma niepowiązana formalnie z grupą Leszka Czarneckiego, ale skupująca od początku długi od jego spółek. W lipcu 2014 r. windykator został kupiony przez Idea Bank za 120 mln zł. Getin Holding, do którego należy bank, powoływał się na dwie wyceny: DM Millennium i DM mBanku, wyceniających spółkę na 446,5 mln zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane