Leszek Skiba bierze podatki w MF

opublikowano: 26-06-2019, 22:00

Wiceminister finansów przejął kilka departamentów podatkowych Ministerstwa Finansów po odwołaniu Filipa Świtały.

Tydzień temu niespodziewanie z funkcji wiceministra finansów odpowiedzialnego za system podatkowy i jego uszczelnianie odszedł Filip Świtała. Ministerstwo Finansów (MF) do tej pory nie podało przyczyn jego odwołania, a on sam nie chce się na ten temat wypowiadać. Departamenty MF podległe Filipowi Świtale przejął właśnie inny wiceminister finansów — Leszek Skiba.

Dyżurny zastępca:
Dyżurny zastępca:
Zakres kompetencji wiceministra Leszka Skiby został znacząco powiększony. Nie pierwszy raz. Nicdziwnego, że był wymieniany jako jeden z kandydatów na następcę Teresy Czerwińskiej.
WM

— Marian Banaś, minister finansów, wydał zarządzenie kompetencyjne przekazującewiceministrowi Leszkowi Skibie kierownictwo nad departamentami, którymi zarządzał wiceminister Filip Świtała — potwierdza Paweł Jurek, rzecznik MF.

Pod jego skrzydła trafiły więc departamenty: systemu podatkowego, podatku VAT, podatków dochodowych, podatków lokalnych i sektorowych, cen transferowych. Łącznie kieruje on obecnie 10 departamentami ministerstwa. Leszek Skiba skupiał się dotychczas na polityce wydatkowej, dyscyplinie finansów publicznych, wspieraniu polityki gospodarczej, sprawach prawnych i podatku akcyzowym. Teraz będzie odpowiedzialny również za reformę i uszczelnianie systemu podatkowego, co jest priorytetem rządu. Z naszych informacji wynika, że ma zastępować Filipa Świtałę tymczasowo, bo kierownictwo MF zamierza powołać nowego wiceministra na miejsce byłego. Obecnie poszukuje odpowiedniego kandydata. Warto przypomnieć, że Leszek Skiba już dwukrotnie tymczasowo zastępował odwoływanych wiceministrów finansów.

— Tak było w 2016 r. po odejściu wiceministra Konrada Raczkowskiego oraz w 2018 r., gdy ze stanowiska wiceministra odszedł Paweł Gruza. Można powiedzieć, że wiceminister Skiba jest takim naszym jokerem — dodaje rzecznik MF.

Ministerstwo podaje, że Leszek Skiba jest ekspertem w sprawach makroekonomii. Jego hobby jest zbieranie atlasów historycznych z różnych krajów Europy. Wiceministrem finansów jest od 23 listopada 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane