Lewiatan: rośnie optymizm w firmach

  • PAP
opublikowano: 04-01-2021, 13:51

Rośnie optymizm wśród przedsiębiorców: PMI polskiego sektora przetwórstwa wyniósł 51,7 pkt. - pisze w poniedziałkowym komentarzu ekspertka Lewiatana Sonia Buchholtz.

Jak podaje IHS Markit, w grudniu 2020 r. wskaźnik PMI polskiego sektora przetwórstwa wyniósł 51,7 pkt. W listopadzie wskaźnik ten wyniósł 50,8 pkt.

Według ekspertki Lewiatana, w grudniu rosnącemu popytowi towarzyszyły istotne ograniczenia po stronie podaży. "Popyt na polskie dobra w grudniu wzrósł, przede wszystkim ze strony podmiotów zagranicznych, co przełożyło się na większą liczbę zamówień. Jednocześnie jednak, nie byliśmy w stanie zrealizować tych zamówień, co przełożyło się na spadek produkcji" - pisze. Zauważa też, że popyt ten był najszybszy od czerwca, a u źródeł tego stanu rzeczy leżą niedobór pracowników oraz opóźnienia w dostawach surowców. "W takim przypadku nie ma nawet mowy o zastępowaniu czynników produkcji w miarę dostępności. Zaległości produkcyjne rosną od kwartału, a zapasy wyrobów gotowych nadal się kurczą" - czytamy.

Zdaniem Buchholtz, deficyty pracowników przy wzrostach zatrudnienia to efekt połączenia utrudnień epidemicznych (kwarantanny, izolacje, zwolnienia lekarskie, zaległe urlopy, zasiłki opiekuńcze) oraz rosnących deficytów kompetencji potrzebnych na stanowiskach w przemyśle.

Wskazuje, że po miesiącach odchudzania zapasów surowców, rosnąca liczba zamówień przełożyła się na wzrost zakupów, jednak przy ograniczonych możliwościach produkcyjnych i transportowych oznacza to brak możliwości realizacji zamówień np. ze względu na ograniczenia eksportu z Chin.

Ekspertka zaznacza, że mniejsza dostępność surowców i materiałów ogranicza moce produkcyjne firm, a z drugiej strony sprawia, że trudno dostępne materiały stają się droższe. "Dynamika cen produktów sektora była najwyższa od niemal dekady" - pisze Buchholtz. Dodaje, że wyższe koszty częściowo przeniesiono na klientów, ale w obliczu wysokiej konkurencji, ten kanał ma ograniczone możliwości. "Mimo to, prognozy ankietowanych na najbliższy rok uległy poprawie, wynikającej z nadziei na rychłe ożywienie gospodarcze oraz planów zmiany portfolio produktów. Nie da się jednak ukryć, że takiemu optymizmowi sprzyjają rosnące zamówienia" - czytamy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane