LG Electronics wyda 128 mln zł

opublikowano: 01-09-2019, 22:00

Koreańska firma rozpoczyna w Kobierzycach produkcję separatorów. Dostała decyzję o wsparciu inwestycji w wałbrzyskiej strefie.

Wałbrzyska specjalna strefa ekonomiczna Invest-Park ma nowego inwestora: to LG Electronics Wrocław. Decyzja o wsparciu inwestycji została wydana w ostatni piątek, a firma zobowiązała się wyłożyć co najmniej 128 mln zł. Zamierza zdywersyfikować produkcję.

„Inwestycja zakłada dostosowanie istniejącego budynku na potrzeby nowo powstałej linii produkcyjnej, nabycie maszyn do cięcia separatorów oraz powlekania a także wyposażenie hali” — informuje Invest-Park.

Separatory to jeden z elementów baterii do samochodów elektrycznych wytwarzanych w Kobierzycach przez LG Chem. Ta fabryka jest już największa w grupie, a pod koniec przyszłego roku będzie miała dwukrotnie większe moce. Inwestycje w nią sięgną 3 mld USD, a w ciągu pięciu lat ma tam pracować 5 tys. osób. LG Electronics Wrocław nie jest nową firmą w Kobierzycach. Koreański inwestor jest obecny od 2006 r., pojawił się z innymi spółkami z grupy, gdy zapadła decyzja o gigantycznej inwestycji w produkcję paneli do telewizorów LCD. Ani paneli, ani telewizorów już się pod Wrocławiem nie produkuje, bo grupa zainwestowała w sektor elektromobilności. LG Electronics Wrocław wytwarzał je do 2016 r. (obecnie w Polsce zajmuje się tym wyłącznie zakład LG w Mławie). Z jego linii produkcyjnych zjeżdżają natomiast pralki i lodówki.

Dotychczas wszystkie spółki z grupy LG w Kobierzycach dostawały zwolnienia podatkowe w ramach tarnobrzeskiej specjalnej strefy ekonomicznej. Choć tereny inwestycyjne znajdują się pod Wrocławiem, skąd najbliżej do Wałbrzyskiej SSE, to właśnie należąca do państwowego ARP strefa była w stanie przekazać je Koreańczykom prawie 15 lat temu za symboliczną złotówkę. Od momentu wejścia w życie Polskiej Strefy Inwestycji we wrześniu ubiegłego roku strefy mają przypisane powiaty. Wrocławski, w którym leżą Kobierzyce, jest pod nadzorem Invest-Parku.

Wałbrzyska strefa wydała w tym roku już ponad 20 decyzji. Przez cały ubiegły rok przedsiębiorcy otrzymali od tej spółki łącznie 48 zezwoleń (na starych zasadach) i decyzji. Pod tym względem wśród 14 stref wyprzedziła ją tylko katowicka. Strefa z Wałbrzycha okazała się natomiast nie do pobicia pod względem zadeklarowanych nakładów — niemal 4,5 mld zł, podczas gdy w drugiej, katowickiej, było to 2,5 mld zł. Firmy obiecały 1,4 tys. miejsc pracy, więcej było tylko w katowickiej — 2,1 tys.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane