Czytasz dzięki

LG Electronics wyda 128 mln zł

opublikowano: 01-09-2019, 22:00

Koreańska firma rozpoczyna w Kobierzycach produkcję separatorów. Dostała decyzję o wsparciu inwestycji w wałbrzyskiej strefie.

Wałbrzyska specjalna strefa ekonomiczna Invest-Park ma nowego inwestora: to LG Electronics Wrocław. Decyzja o wsparciu inwestycji została wydana w ostatni piątek, a firma zobowiązała się wyłożyć co najmniej 128 mln zł. Zamierza zdywersyfikować produkcję.

„Inwestycja zakłada dostosowanie istniejącego budynku na potrzeby nowo powstałej linii produkcyjnej, nabycie maszyn do cięcia separatorów oraz powlekania a także wyposażenie hali” — informuje Invest-Park.

Separatory to jeden z elementów baterii do samochodów elektrycznych wytwarzanych w Kobierzycach przez LG Chem. Ta fabryka jest już największa w grupie, a pod koniec przyszłego roku będzie miała dwukrotnie większe moce. Inwestycje w nią sięgną 3 mld USD, a w ciągu pięciu lat ma tam pracować 5 tys. osób. LG Electronics Wrocław nie jest nową firmą w Kobierzycach. Koreański inwestor jest obecny od 2006 r., pojawił się z innymi spółkami z grupy, gdy zapadła decyzja o gigantycznej inwestycji w produkcję paneli do telewizorów LCD. Ani paneli, ani telewizorów już się pod Wrocławiem nie produkuje, bo grupa zainwestowała w sektor elektromobilności. LG Electronics Wrocław wytwarzał je do 2016 r. (obecnie w Polsce zajmuje się tym wyłącznie zakład LG w Mławie). Z jego linii produkcyjnych zjeżdżają natomiast pralki i lodówki.

Dotychczas wszystkie spółki z grupy LG w Kobierzycach dostawały zwolnienia podatkowe w ramach tarnobrzeskiej specjalnej strefy ekonomicznej. Choć tereny inwestycyjne znajdują się pod Wrocławiem, skąd najbliżej do Wałbrzyskiej SSE, to właśnie należąca do państwowego ARP strefa była w stanie przekazać je Koreańczykom prawie 15 lat temu za symboliczną złotówkę. Od momentu wejścia w życie Polskiej Strefy Inwestycji we wrześniu ubiegłego roku strefy mają przypisane powiaty. Wrocławski, w którym leżą Kobierzyce, jest pod nadzorem Invest-Parku.

Wałbrzyska strefa wydała w tym roku już ponad 20 decyzji. Przez cały ubiegły rok przedsiębiorcy otrzymali od tej spółki łącznie 48 zezwoleń (na starych zasadach) i decyzji. Pod tym względem wśród 14 stref wyprzedziła ją tylko katowicka. Strefa z Wałbrzycha okazała się natomiast nie do pobicia pod względem zadeklarowanych nakładów — niemal 4,5 mld zł, podczas gdy w drugiej, katowickiej, było to 2,5 mld zł. Firmy obiecały 1,4 tys. miejsc pracy, więcej było tylko w katowickiej — 2,1 tys.

a0affcda-429f-11ea-b77f-2e728ce88125
Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane