LG Petro Bank czeka na nowego inwestora

Beata Tomaszkiewicz
27-10-2000, 00:00

LG Petro Bank czeka na nowego inwestora

W drugiej połowie listopada zostanie ogłoszona nowa strategia rozwoju LG Petro Banku, która określi, jakiego wsparcia kapitałowego potrzebuje ta instytucja, i jaka powinna być struktura jej akcjonariatu. Obecnie wszystko wskazuje na to, że koreański właściciel będzie chciał sprzedać swój większościowy udział.

OD PONAD roku inwestor strategiczny LG Petro Banku — LG Investment Holdings zwiększa wartość tej instytucji finansowej. Wprowadzono m.in. szereg produktów skierowanych do nowych klientów, poniesiono duże nakłady (około 20 mln zł) na informatyzację i obsługę przez Internet, zwiększana jest — do 30 placówek — sieć oddziałów banku. Zmieniono także profil działania. Z instytucji lokalnej, obsługującej małe i średnie firmy, LG Petro Bank staje się bankiem ogólnopolskim z ofertą skierowaną z jednej strony do korporacji, z drugiej zaś do klientów indywidualnych o dochodach powyżej średniej krajowej. Koreańczycy oficjalnie nie mówią o wycofaniu się z inwestycji. Twierdzą jednak, że bankowi niewątpliwie potrzebne jest dokapitalizowanie.

— Planując nową emisję akcji, nie wykluczamy żadnej możliwości. Poszukiwanie nowego strategicznego partnera nadal pozostaje otwarte. Może być też tak, że emisja zostanie w całości wykupiona przez dotychczasowych akcjonariuszy — mówił w rozmowie z „PB” Dong-Chang Park, prezes LG Petro Banku.

NIEWĄTPLIWIE wiele wyjaśni przygotowywana właśnie długoterminowa strategia rozwoju. Ponieważ Dong-Chang Park twierdzi, że ustalona zostanie także pozycja banku na rynku polskim, a nie jego miejsce w grupie LG, tym bardziej wskazuje to na chęć wycofania się z inwestycji.

— Inwestor wzmocnił bank, zwiększył jego wartość rynkową, nadał kierunek rozwoju i teraz szuka instytucji, która gotowa byłaby przejąć od niego rolę strategicznego partnera. Trudno natomiast powiedzieć, czy LG wycofa się całkowicie, czy też zostanie udziałowcem mniejszościowym — dowiedzieliśmy się nieoficjalnie w banku.

ANALITYCY uważają takie rozwiązanie za prawdopodobne.

— Sądzę, że kandydatów do przejęcia większościowego pakietu akcji należy szukać wśród banków z Niemiec, Skandynawii lub Francji. Zostało tam jeszcze kilka dużych instytucji finansowych nieobecnych na naszym rynku, a bardzo nim zainteresowanych — uważa Tomasz Stadnik, doradca inwestycyjny Credit Suisse AM.

W JEGO opinii, to spekulacjom na temat wycofania się Koreańczyków bank zawdzięcza to, że od początku roku ma jedną z największych w branży stóp zwrotu z inwestycji w akcje — obecnie na poziomie około 21 proc. Kurs akcji banku — wczoraj wynosił 14,4 zł — jest stabilny i rzadko poddawał się w tym roku gwałtownym spadkom. Równocześnie LG Petro Bank na pewno nie należy do grupy instytucji niedowartościowanych, biorąc pod uwagę, że wskaźnik P/E (cena do zysku netto) kształtuje się na poziomie 12,14.

ZYSKI BANKU były na koniec pierwszego półrocza o około 50 proc. wyższe niż w 1999 r. Jest to w dużej mierze zasługa dynamicznej działalności na rynku kredytów na zakup akcji, w którym ta instytucja zamierza utrzymać około 7-proc. udział i działalności na rynku kredytów hipotecznych, gdzie udział ma być podobny. Jeszcze w tym roku wartość portfela kredytów hipotecznych ma przekroczyć 280 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / LG Petro Bank czeka na nowego inwestora