LG Petro Bank rozwija sieć

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 13-02-2001, 00:00

LG Petro Bank rozwija sieć

LG Petro Bank podpisał umowę z drugim po Bankierze portalem internetowym — Pilotem Finansowym, na sieciową sprzedaż kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych. Jest to jeden z elementów nowej strategii banku.

Zaangażowanie LG Petro Bank w Internet wydaje się rozsądnym krokiem, zważywszy na fakt, że dysponuje on tylko 33 placówkami. Ich liczba ma wzrosnąć w tym roku do 50. Od ubiegłego roku bank intensywnie zabiega o klientów indywidualnych, tworząc specjalnie dla nich ofertę kont osobistych, depozytów i kredytów. Bankier i Pilot Finansowy oferują natomiast sprzedaż w sieci kredytów konsumpcyjnych i hipotecznych, co znacząco może powiększyć grono klientów banku. W planach LG Petro Bank na ten rok jest zaoferowanie pełnej obsługi osób fizycznych przez Internet i telefon. Natomiast plany długoterminowe (do 2005 roku) przewidują wzrost sumy bilansowej banku do 10 mln zł, czyli ponad czterokrotnie. Zysk netto ma wzrosnąć natomiast do 120 mln zł. W 2000 r. bank uzyskał wynik finansowy na poziomie 31 mln zł, był on około 1 mln zł niższy od zakładanego. Wszystko to za sprawą słabszego czwartego kwartału. Najprawdopodobniej cały zysk, tak jak i w poprzednich latach, przeznaczony zostanie na zwiększenie funduszy LGP.

Jednak by utrzymać współczynnik wypłacalności na poziomie 14 proc., bank będzie potrzebował około 400 mln zł. Dlatego też planowana jest nowa emisja akcji. Kto ją obejmie — na razie nie wiadomo. Rynek spekuluje, że mogą to być zarówno dotychczasowi udziałowcy, jak i nowy partner strategiczny.

— LGP może być atrakcyjny dla wszystkich, którzy spóźnili się z wejściem do Polski. Z tego powodu koreańskiemu inwestorowi nie spieszy się, będzie on chciał wynegocjować wysoką cenę — uważa Tomasz Stadnik, doradca CS AM.

W ubiegłym roku doniesienia o poszukiwaniu przez bank nowego partnera elektryzowały inwestorów. Teraz stracili oni jednak zainteresowanie LGP.

— Bank nie ma dużej płynności (około 9 proc.), a w dodatku jest niewielki. Powoduje to, że trudno jest w niego zainwestować znaczącemu partnerowi bez wpływu na kurs — mówi Tomasz Stadnik.

Po pojawieniu się kolejnych informacji o poszukiwaniu inwestora należy się jednak liczyć z powrotem zainteresowania akcjami LGP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / LG Petro Bank rozwija sieć