Licencje łupkowe nielegalne?

DI, RMF
01-10-2010, 14:34

Wydane przez rząd licencje na poszukiwania gazu łupkowego w naszym kraju mogą okazać się nielegalne - ustaliła brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon.

Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciw Polsce przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu. Uważa, że polska ustawa geologiczna i górnicza jest niezgodna z unijną dyrektywą.

Komisja Europejska uważa, że polskie prawo nie uwzględnia unijnych zasad w kwestii wydania licencji na poszukiwanie, wydobywanie i produkcję węglowodorów. Rzeczniczka komisarza ds. energii Marlena Holzner przyznała w rozmowie z naszą korespondentką, że dotyczy to także gazu łupkowego.

Jeżeli trybunał w Luksemburgu potwierdzi, że polskie prawo jest niezgodne z unijnym, to będzie można podważać legalność wydanych niedawno licencji na poszukiwania gazu łupkowego.

„Na przykład firma konkurencyjna będzie mogła na podstawie wyroku trybunału próbować w polskim sądzie obalić wydaną koncesję”- przyznał rozmówca Katarzyny Szymańskiej Borginion.

Więcej w RMF24

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, RMF

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Licencje łupkowe nielegalne?