Liczą się producent,produkt i partner

Materiał sponsorowany
opublikowano: 03-06-2013, 00:00

Rozmowa z Mariuszem Gaskiem, prezesem zarządu firmy Solid Solutions

Czy w czasie, gdy firmy raczej oszczędzają, racjonalny jest zakup kosztownego systemu klasy ERP?

Mariusz Gasek: Wdrożenie systemu powinno właśnie przynieść oszczędności. Naszym zdaniem zwrot z inwestycji powinien dokonać się w ciągu trzech lat, a zdarza się, że następuje już w drugim roku użytkowania systemu. Dobrze byłoby, aby niektóre moduły powodowały bezpośrednie oszczędności już od pierwszego dnia użytkowania systemu. Zakup systemu nie powinien być traktowany jako koszt, ale jako niezbędne narzędzie do prowadzenia biznesu.

Jakie dziedziny przedsiębiorstwa powinny być objęte wdrożeniem?

System powinien wspierać pracę człowieka wszędzie tam, gdzie nie występuje element decyzji oparty wyłącznie o doświadczenie i intuicję. Drugim elementem, który należy wziąć pod uwagę, jest koszt informacji – dodam: pewnej informacji. Jeżeli możemy ją uzyskać taniej i szybciej dzięki systemowi, to warto po niego sięgnąć. System nie musi być wdrażany w każdej dziedzinie. Jak w zasadzie Pareto: niech system obejmie 20 proc. przedsiębiorstwa, rozwiązując 80 proc. problemów.

Jak wybrać system i odpowiedniego partnera wdrożeniowego?

Generalnie ważne są trzy elementy: producent, produkt, partner. Producentem systemu powinna być firma niewrażliwa na zawirowania rynkowe czy wrogie przejęcia. System kupujemy bowiem na długie lata. Powinien on już w standardzie mieć bardzo szeroką funkcjonalność obejmującą wszystkie dziedziny firmy. Ponadto firma wdrażająca powinna mieć możliwość modyfikacji każdego elementu systemu i wręcz możliwość budowy na bazie platformy systemu nowych rozwiązań. System nie powinien ograniczać nas w przyszłości. Partnerem wdrażającym musi być firma, która ma odpowiednie doświadczenie i referencje. Ważne jest, aby partner wdrożeniowy nie budował rozwiązań od nowa dla nas. Ważne jest jego doświadczenie. Podczas prezentacji systemu (koniecznie na żywo, a nie za pomocą slajdów) konsultanci (praktycy, a nie pracownicy działu presales) powinni wykazać, że firma wdrażająca ma większość gotowych rozwiązań wymaganych przez klienta. Doświadczenie i jakość firmy wdrażającej koniecznie trzeba potwierdzić podczas osobistych wizyt referencyjnych.

Na co szczególnie zwrócić uwagę podczas wdrożenia?

Miarą jakości wdrożenia jest wykorzystanie systemu przez decydentów w firmie. Oczywiście, ważny jest komfort pracy użytkowników końcowych systemu i łatwość wykonania codziennych obowiązków. To jednak decyzje zarządu, wynikające z pewnej i szybkiej informacji, pozwalają osiągnąć odpowiednie efekty wdrożenia. Aby to uzyskać, trzeba szczegółowo realizować założenia metodologii wdrożenia. Częstym błędem jest bagatelizowanie pewnych elementów wdrożenia, np. analizy przedwdrożeniowej czy testów modelu systemu. Odpowiednie zaangażowanie na etapie wdrożenia zostanie wynagrodzone w trakcie użytkowania systemu. Celem działania przedsiębiorstwa jest zysk, a jednym z niebanalnych celów człowieka jest komfort (szczególnie w okresie przedwakacyjnym) wynikający ze standaryzacji, pewności działań. System powinien te cele wesprzeć.

Zasięg krajowy i międzynarodowy

Firma nasza ma centralę we Wrocławiu i oddziały w Warszawie, Bielsku Białej i Gdańsku. Zasięgiem wdrożeń obejmujemy całą Polskę. Około 50 proc. naszych wdrożeń to projekty międzynarodowe prowadzone z kontrahentami z każdego niemal kraju Europy Zachodniej. Dzięki członkostwu w grupie Partner Power możemy zaoferować wdrożenia międzynarodowez wykorzystaniem lokalnych konsultantów na podstawie jednej umowy wdrożeniowej. O jakości i efektach wdrożeń Solid Solutions niech zaświadczą klienci podczas wizyt referencyjnych, do których odbycia serdecznie zapraszamy. Liczymy, że państwo również dołączą do grona klientów używających systemu autorstwa największego producenta oprogramowania na świecie, przy udziale doświadczonego i pozytywnie zweryfikowanego partnera.

Zakres oferty

Budżetowanie Controlling Finanse, księgowość Kadry i płace CRM Gospodarka magazynowa Produkcja E-faktura Portal aukcyjny Dedykowane rozwiązania branżowe Prowadzenie projektów Obieg dokumentów

Rozumiemy potrzeby naszych klientów, wiemy, że wybór systemu jest związany z oczekiwaniem zwrotu z inwestycji.

W naszych projektach skupiamy się na zbudowaniu koncepcji wdrożenia, którego efektem będzie system dający możliwie szybkie do osiągnięcia oszczędności. Niektóre z nich są mierzalne bezpośrednio i do uzyskania już od pierwszych dni użytkowania systemu. Przykłady: poprzez uruchomienie elektronicznego obiegu dokumentów, szczególnie e-faktury, oszczędza się koszty związane z wysyłkami tradycyjną pocztą, dzięki centralizacji zakupów i wprowadzeniu aukcji elektronicznych oszczędza się czas i pieniądze (przy okazji wprowadzając transparentność procesu zakupowego w organizacji), automatyzacja obsługi wielu zdarzeń gospodarczych umożliwia optymalizację ról użytkowników systemu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał sponsorowany

Polecane