Liczymy na zmianę kursu

Małgorzata Birnbaum, Wojciech Twardziak
opublikowano: 03-12-2001, 00:00

Jacek Pietryka

prezes fabryki papieru Szczecin-Skolwin

- Obecna wartość złotego jest nierealnie wysoka. Biorąc pod uwagę to, że 60-70 proc. naszej produkcji sprzedajemy za granicę, wartość dolara w stosunku do złotego w ciągu jednego roku spadła z 4,50 do 4,05, a koszty krajowe, czyli energia, podatki, wzrosły. W takiej sytuacji trudno utrzymać dodatni przepływ finansowy. Byłoby to o wiele prostsze, gdyby wartość dolara wróciła do poprzedniego poziomu, czyli 4,50 zł.

Piotr Brzóska

dyrektor ekonomiczno-finansowy WFM Oborniki

- Przy obecnej wartości euro do złotego, wynoszącej 3,62 zł, przychody uzyskane ze sprzedaży mebli na eksport pozwalają na pokrycie technicznych kosztów, czyli związanych bezpośrednio z produkcją tych wyrobów. Pozostałe wydatki dotyczące obsługi sprzedaży eksportowej musimy pokrywać z przychodów uzyskanych na rynku krajowym. Aby eksport zaczął przynosić minimalne efekty, wartość euro w stosunku do złotego powinna wynosić 4,10-4,20.

Wiesław Dębski

wiceprezes Metalexportu

- Obecny kurs złotego jest zabójczy dla firm produkujących na eksport. W przypadku Metalexportu sprawia, że nasze produkty nie są konkurencyjne na rynkach zachodnioeuropejskich czy amerykańskich, na które eksportujemy. Wiąże to się z wysokimi kosztami wytwarzania, w tym z kosztami pozyskania pieniądza. Przy 4-proc. inflacji oprocentowanie kredytów powinny być w granicach 12 proc., a nie — jak obecnie — 20 proc.

Myślę, że gdyby dolar kosztował u nas 4,50 zł, to opłacalność eksportu wzrosłaby, choć i tak nie na wszystkie towary, które sprzedajemy za granicę. Aby odczuć naprawdę poważną poprawę, dolar musiałby kosztować powyżej 4,50 zł, zbliżając się nawet do 5 zł.

Robert Kozłowski

prezes Pagedu

- Drogi złoty, biorąc pod uwagę wysokie ceny surowców, pogarsza konkurencyjność naszych towarów na rynkach zagranicznych. Dla naszej firmy wartość złotego musiałaby być obniżona o jakieś 15 proc., żeby można było pokryć inflacyjny wzrost kosztów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum, Wojciech Twardziak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Liczymy na zmianę kursu