Liczysz na kredyt w euro? Pospiesz się

KPR
opublikowano: 22-12-2011, 00:00

NIERUCHOMOŚCI

Analitycy Home Brokera podpowiadają osobom, które chciałyby zaciągnąć kredyt walutowy na starych zasadach, czyli przed wejściem w życie nowej Rekomendacji S, że powinny jak najszybciej złożyć wniosek. Jeśli zrobią to przed końcem roku, jest szansa, że bank zastosuje obecne zasady obliczania zdolności kredytowej, choć będzie rozpatrywał wniosek już po Nowym Roku. Przepisy znowelizowanej Rekomendacji S ograniczą dostępność kredytów walutowych.

Banki będą musiały liczyć zdolność kredytową przy założeniu, że okres kredytowania jest nie dłuższy niż 25 lat (nawet jeśli w rzeczywistości będzie wynosił np. 35 lat), a rata kredytowa nie będzie mogła stanowić więcej niż 42 proc. dochodu netto. Według szacunków Home Brokera, osoby zarabiające poniżej średniej, które chcą zaciągnąć kredyt na 35 lat, stracą w efekcie tych zmian nawet jedną trzecią swojej obecnej zdolności kredytowej (dziś w ich przypadku rata nie może stanowić więcej niż 50 proc. dochodu netto).

Ubytek zdolności kredytowej dla osób zarabiających powyżej średniej będzie jeszcze większy (dziś obowiązuje ich ograniczenie wysokości raty do 65 proc. dochodu). Przykładowo osoba, która dziś zarabia 2500 zł netto i nie spłaca żadnych innych kredytów, może ponosić ciężar raty w wysokości maksymalnie 1250 zł. Przy założeniu oprocentowania kredytu w euro na poziomie 4 proc. i 35-letniego okresu spłaty zdolność takiej osoby można szacować na około 265 tys. zł.

Od stycznia spadnie ona do około 185 tys. zł, czyli o 80 tysięcy (35 proc.). Kredyt Bank oraz mBank i Multibank podają, że wniosek musi wpłynąć do 31 grudnia, Raiffeisen chce go mieć do 30 grudnia, a Nordea do 27 grudnia. Wniosek powinien być kompletny i zawierać wszystkie potrzebne dokumenty. Polbank zastrzega, że samo złożenie wniosku nie wystarczy.

Bank musi jeszcze w tym roku wydać decyzję kredytową. Nie we wszystkich bankach, które oferują jeszcze kredyty walutowe, Rekomendacja S zacznie obowiązywać w styczniu. W Credit Agricole i BNP Paribas (ten ostatni oferuje kredyt w połowie w euro, w połowie w złotych) weszła ona już… 18 grudnia. Banki wprowadziły bowiem nowe zasady razem z wymogami, jakie nałożyła nowa ustawa o kredycie konsumenckim (obowiązuje od 18 grudnia).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KPR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu